Rzym: Polska podpisała umowę o zwalczaniu pedofilii w internecie!

meter

W ambasadzie RP przy Stolicy Apostolskiej podpisano dziś umowę między polską Komendą Główną Policji a włoskim stowarzyszeniem Meter, które zajmuje się zwalczaniem pedofilii w internecie. „Dzięki temu będziemy mogli natychmiast i bezpośrednio sygnalizować Polsce wykryte przez nas przestępstwa” – wyjaśnił założyciel i dyrektor stowarzyszenia ks. Fortunato Di Noto. Podkreśla on, że skala tego zjawiska jest ogromna. Zeszłoroczny raport mówi o niemal 2 mln zdjęć i ponad 200 tys. filmów. Do ich produkcji wykorzystanych zostało ok. 2 mln dzieci.

 

Jak podkreśla ks. Di Noto, stowarzyszenie Meter wielokrotnie podejmowało starania, by o tej przestępczej działalności informować policję zainteresowanych krajów. Zawsze jednak natrafiało o bariery biurokratyczne. „Odsyłano nas do policji włoskiej, do ambasad, a w pedofilii w internecie trzeba reagować natychmiast, bo przestępcy zacierają po sobie ślady” – tłumaczy ks. Di Noto. Podkreśla on, że porozumienie z polską policją umożliwia kontakt bezpośredni i jest wzorem dla innych krajów. Mówi komendant główny policji nadinspektor Jarosław Szymczyk.

 

Sygnatariusze dzisiejszego porozumienia zwracają też uwagę na zasługi polskiej ambasady przy Stolicy Apostolskiej, która pośredniczyła w kontaktach i zabiegała o podjęcie współpracy. Mówi ambasador Janusz Kotański.

 

Źródło: pl.radiovaticana.va