Paryskie centrum finansowe postawiło sobie za cel stać się światową stolicą „zielonych finansów”. W 2015 r. podczas paryskiego porozumienia klimatycznego banki, firmy ubezpieczeniowe i podmioty zarządzające aktywami finansowymi zobowiązały się do tzw. transformacji ich polityki inwestycyjnej na bardziej „proekologiczna”. Rok temu podmioty zrzeszone w ramach organizacji Paris Europlace poszły o krok dalej, zobowiązując się wspólnie, że zakończą definitywnie finansowanie przedsiębiorstw powiązanych z węglem.
Minął rok i… – Wszystkie duże francuskie banki prowadzą politykę odchodzenia od inwestycji związanych z węglem. Wszyscy ubezpieczyciele politykę wykluczania podmiotów związanych z węglem (…). A jeśli chodzi o podmioty zarządzające aktywami finansowymi, to strategie wykluczania (inwestycji w przedsiębiorstwa oparte na) węglu, są stosowane juz przy ponad dwóch trzecich aktywów, jakie są zarządzane na terytorium Francji – chwali się przedstawiciel Paris Europlace.
Rzeczywiście, jeden po drugim firmy z paryskiego rynku finansowania inwestycji przedstawiły swoje plany wyjścia z finansowania sektora związanego z węglem. Działania te nabrały prędkości, począwszy od maja tego roku, w momencie, gdy swoje programy odchodzenia od finansowania inwestycji związanych z węglem przedstawiły takie firmy jak: Natixis, Macif, BNP Paribas, Scor, Société Génerale, Meeschaert, Rothschild & Co oraz CNP Assurances. Ostatni wspomniany ubezpieczyciel, obecnie wchodzący w skład francuskiego krajowego banku pocztowego, zobowiązał się w ostatni czwartek, że definitywnie zaprzestanie inwestowania w przedsiębiorstwa związane z węglem.
Zdaniem stowarzyszenia Paris Europlace: „Do końca 2020 r. wszyscy główni gracze paryskiego centrum finansowego zdefiniują własną strategię wyjścia z inwestycji związanych z węglem”. Jednakże organizacje pozarządowe pozostają krytycznie nastawione w stosunku do działań niektórych podmiotów inwestycyjnych z paryskiego centrum finansowego.
Francuzi chwalą się także, że ich kraj jest liderem, jeśli chodzi o „ekologiczne i zrównoważone pożyczki”. „W 2019 r. cztery francuskie banki znajdowały się w pierwszej dziesiątce na świecie pod względem zielonych i zrównoważonych pożyczek” – podkreśla w swoim komunikacie prasowym Paris Europlace.
Neutralność klimatyczna – narzucona przez Komisję Europejską i traktowana w Unii Europejskiej niczym religia – znalazła nad Sekwaną swoich gorliwych wyznawców. Wśród grup kapitałowych, czyli tych, którzy „trzymają kasę”.
Źródło: Danièle Guinot/Le Figaro