Prezydent Macky Sall ogłosza śmierć niemowląt po pożarze w szpitalu w Tivaouane.
Prezydent Senegalu tuż przed północą napisał na Twitterze, że z bólem i przerażeniem dowiedział się o śmierci jedenastu noworodków w pożarze na oddziale noworodkowym szpitala publicznego. Wyraził ich matkom i rodzinom najgłębsze współczucie.
Je viens d'apprendre avec douleur et consternation le décès de 11 nouveaux nés, dans l'incendie survenu au service de néonatalogie de l'hôpital Mame Abdou Aziz Sy Dabakh de Tivaouane.
A leurs mamans et et à leurs familles, j'exprime ma profonde compassion.— Macky Sall (@Macky_Sall) May 25, 2022
Do incydentu doszło w szpitalu Mame Abdou Aziz Sy Dabakh. Był on spowodowany zwarciem, a ogień rozprzestrzeniał się bardzo szybko.
Lokalne media poinformowały, że szpital był niedawno oficjalnie otwarty. Burmistrz miasta, Demba Diop, powiedział, że udało się uratować troje dzieci.
Minister zdrowia Abdoulaye Diouf Sarr powiedział – Ta sytuacja jest bardzo niefortunna i niezwykle bolesna. Trwa śledztwo, aby zobaczyć co się stało. Podczas wypadku przebywał w Genewie na spotkaniu ze Światową Organizacją Zdrowia i poinformował, że natychmiast wróci do kraju.
To już kolejny pożar
Pożar jest kolejnym incydentem w serii niefortunnych zajść w publicznych placówkach zdrowia w Senegalu. Istnieje tutaj duża dysproporcja między obszarami miejskimi i wiejskimi w usługach opieki zdrowotnej.
W kwietniu w Linguere również wybuchł pożar w szpitalu, gdzie zginęły cztery noworodki. Burmistrz miasta powiedział, że przyczyną była usterka elektryczna w klimatyzacji na oddziale położniczym.
Śmierć ciężarnej
Kilka tygodni wcześniej trzy położne zostały skazane z powodu śmierci ciężarnej kobiety. Potrzebowała cesarskiego cięcia, lecz czekała na próżno.
Astou Sokhna, tak się nazywała kobieta, która trafiła do szpitala w północnym mieście Senegalu, Louga. Odczuwała wielki ból związany z ciążą, lecz personel odmówił uwzględnienia jej prośby o cesarskie cięcie, uważając, że nie był zaplanowany. Zmarła 1 kwietnia, 20 godzin po przyjeździe do szpitala.
Tamtej nocy dyżur pełniły trzy położne, które zostały skazane 11 maja przez sąd najwyższy w Loudze na karę sześciu miesięcy pozbawienia wolności, za nieudzielnie pomocy osobie będącej w niebezpieczeństwie.
Śmierć ciężarnej kobiety wywołała w całym kraju falę oburzenia z powodu fatalnego systemu zdrowia publicznego Senegalu. Minister zdrowia dwa tygodnie później przyznał, że można było uniknąć śmierci kobiety.