fbpx
Strona głównaFelietonyCukiernik Nie SłodziOpodatkowali napoje słodzone, więc ludzie przerzucili się na... piwo

Opodatkowali napoje słodzone, więc ludzie przerzucili się na… piwo

-

Badanie wykazało, że konsumenci w reakcji na podatek kupowali mniej napojów gazowanych, a zastępowali je piwem. Raport podaje, że 2 lata po wprowadzeniu podatku sprzedaż piwa w Seattle wzrosła o 7 proc. w stosunku do pobliskiego Portland, które nie wprowadziło takiego podatku.

– Istnieją dowody na to, że po wprowadzeniu podatku [od napojów słodzonych] w Seattle zastępowano je piwem – podsumowali badacze Lisa M. Powell i Julien Lader.

Czy więc nowy podatek przyczynił się do polepszenia zdrowia mieszkańców Seattle? Wiadomo, że spożywanie alkoholu niesie za sobą szereg negatywnych konsekwencji zdrowotnych. A piwo bogate w kalorie może przyczynić się do otyłości, czyli właśnie tego problemu, który nowy podatek miał rozwiązać.

– Ludzie reagują na każdą zasadę, regulację i porządek narzucony przez rządy, a ich reakcje skutkują wynikami, które mogą być zupełnie inne niż te, które zamierzyli ustawodawcy – komentują ekonomista Antony Davies i politolog James Harrigan.

– Wielkie rządowe plany zarządzania naszym życiem niezawodnie zawodzą. Ile razy musi to nastąpić, zanim wybrani urzędnicy zdadzą sobie sprawę z tej rzeczywistości? – zastanawia się Brad Polumbo, dziennikarz i korespondent Foundation for Economic Education, autor artykułu w serwisie fee.org.

Kategorie

Najnowsze

Najczęściej czytane

Zobacz również