W sierpniu nadchodzą zmiany dla pracowników. Kodeks pracy ulega zmianie. Oto najważniejsze zmiany.
Zmiany, które mają być przeprowadzone w kodeksie pracy mają głównie na celu wdrożenie dwóch unijnych dyrektyw. Chodzi w nich o przejrzystość i przewidywalność warunków pracy w Unii Europejskiej i o tak zwaną dyrektywę rodzicielską. Polska musi wprowadzić oba dokumenty odpowiednio do 1 i 2 sierpnia 2022 roku. Póki co przepisy nie ukończy całej drogi legislacyjnej.
Nowe warunki zatrudnienia
Dyrektywa w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy określa, że pracodawca będzie musiał przekazać informację o dodatkowych warunkach związanych z zatrudnieniem. Powinien to zrobić do 7 dni od zaczęcia pracy przez nowego pracownika.
Wypowiedzenie umowy o pracę
Zmiana dotyczy również wypowiedzenia umowy o pracę. Pracodawca nawet przy umowie terminowej będzie musiał uzasadnić z jakiego powodu wypowiada umowę o pracę na czas określony. Aktualnie nie ma takiego obowiązku.
Umowa na okres próbny
Umowy na okres próbny również przejdą modyfikację. Pracownik, który wykonywał pracę co najmniej pół roku – oczywiście wliczana jest umowa na okres próbny – będzie miał prawo do wystąpienia o formę zatrudnienia z bardziej przewidywalnymi i bezpieczniejszymi warunkami pracy. W ciągu miesiąca pracodawca będzie musiał wydać pisemną odpowiedź wraz z uzasadnieniem.
Urlop rodzicielski
Przemianę przejdzie także urlop rodzicielski. Obecnie wynosi on 32 tygodnie w przypadku narodzin jednego dziecka, a 34 w przypadku ciąży mnogiej. Po przebudowie będzie to kolejno 41 i 43 tygodnie. Rodzice więc będą mieli wydłużony czas na opiekę nad swoim lub swoimi nowo narodzonymi dziećmi.
Dodatkowo każdy z rodziców dostanie gwarancję 9 tygodni urlopu. Nie będzie on mógł być przeniesiony na drugiego rodzica. Zmiany prawa urlopu rodzicielskiego ma być indywidualnym prawem dla każdego rodzica.
Prócz tego, uregulowania wprowadzą 12-miesięczny okres na skorzystanie z urlopu ojcowskiego. Teraz tata ma prawo do urlopu przez 24 miesiące od dnia urodzenia dziecka.
Urlop opiekuńczy
Zostaną wprowadzone dodatkowe urlopy. Do tej pory w Polsce ich nie było. Będzie to urlop opiekuńczy. Jest to 5 dni w roku kalendarzowym bezpłatnego urlopu. Zostanie udzielony na wniosek pracownika, który musi zapewnić osobistą opiekę dziecku, ale nie tylko. Dotyczy to również innych członków rodziny wymagającym pomocy.
Siła wyższa
W kodeksie pracy zostaje również wprowadzone zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej. Jest ono możliwe w przypadku pilnych sprawach rodzinnych. Pracownik może skorzystać z zwolnienia w wymiarze dwóch dni, albo 16 godzin. Za każdy dzień przysługiwałaby mu połowa wynagrodzenia.
Zasiłek macierzyński
Zostanie zwiększony zasiłek macierzyński za cały okres urlopu rodzicielskiego. Będzie on wynosił 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku.
Elastyczny czas pracy
Rodzice dzieci do 8 lat będą mieli umożliwioną elastyczną organizację pracy. Mogą złożyć wniosek o skorzystanie z elastycznej organizacji pracy np. telepraca, praca zdalna. Jeśli pracodawca odmówi to będzie musiał pisemnie poinformować pracownika o przyczynie odmowy. Może również zaproponować inny termin zastosowania elastycznej organizacji pracy.
Pracodawcy nie będą mogli zlecić bez zgody pracownika pracy w nocy, delegacji czy pracy w godzinach nadliczbowych. Dotyczy to pracowników opiekującym się dzieckiem do 8. roku życia.
Praca zdalna
Praca zdalna zostanie na stałe wprowadzona do porządku prawnego. Według propozycji pracodawca, co do zasady, nie będzie mógł odmówić pracy zdalnej m.in. rodzicom wychowującym dziecko do 4. roku życia. Dotyczy to również opiekunów osób niepełnosprawnych w rodzinie i kobietom w ciąży.