fbpx
Strona głównaSuperPress TVDEBATA: W poszukiwaniu trwałych mechanizmów rozwoju polskiej gospodarki

DEBATA: W poszukiwaniu trwałych mechanizmów rozwoju polskiej gospodarki

-

Do udziału w projekcie w roli uczestników zaprosiliśmy przedstawicieli najwyższych władz państwowych, ekonomistów, naukowców oraz przedsiębiorców. Partnerem Głównym cyklu został KGHM Polska Miedź SA, a patronatu nad wydarzeniem udzieliły: Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, Narodowy Bank Polski oraz Giełda Papierów Wartościowych.

W dyskusji inaugurującej cykl pod hasłem „W poszukiwaniu trwałych mechanizmów rozwoju polskiej gospodarki” udział wzięli: Adam Abramowicz – rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, Janusz Kowalski – wiceminister aktywów państwowych, Marek Dietl – prezes Giełdy Papierów Wartościowych oraz Łukasz Czernicki – główny ekonomista Ministerstwa Finansów.

Kryzys związany z pandemią miał ogromny wpływ na dynamicznie rozwijającą się w ostatnich latach polską gospodarkę. Jak słusznie zauważył minister Kowalski, mówiąc, że dziś w Polsce potrzebna jest bardzo jasna i twarda dyskusja na temat imponderabiliów polityki gospodarczej. Dlatego chcemy inicjować część tej dyskusji i być jej aktywnym uczestnikiem.

Rozmawialiśmy więc o tym, gdzie szukać największych i najskuteczniejszych impulsów mających pomóc w jej odbudowie, co należy zrobić, aby planowane inwestycje publiczne były realizowane przez polskie podmioty z polskim kapitałem, nie zaś przez zagraniczne korporacje, czy nie jest to odpowiedni czas na odregulowanie gospodarki i podatkowe luzowanie, gdzie sektor MŚP – stanowiący przecież krwiobieg gospodarki – powinien szukać kapitału na rozwój, i jaką rolę w tym rozwoju powinny odgrywać spółki z udziałem Skarbu Państwa.

– W jaki sposób zachęcić kapitał prywatny do inwestowania? Są dwa podstawowe narzędzia. Jedno to obligacje rozwojowe, a druga to tzw. estoński CIT, który ja bym lekko przetworzył. Chodzi mi o to, by była to jednorazowa amortyzacja wszystkich nakładów inwestycyjnych. Czyli powiedzieć firmom w Polsce: „Jeśli w ciągu najbliższych trzech lat zainwestujecie, to możecie odliczyć całość tego nakładu inwestycyjnego od podstawy opodatkowania – proponował Marek Dietl.

– Przez najbliższy okres potrzebujemy trzy wielkie nazwiska dla inwestycji prywatnych: po pierwsze Michał Kalecki, po drugie Mariana Mazzucato, po trzecie Milton Friedman – dodał Łukasz Czernicki.

Dlaczego? Zapraszamy do obejrzenia całej debaty:

PARTNER GŁÓWNY CYKLU:

Kategorie

Najnowsze

Najczęściej czytane

Zobacz również