fbpx
Strona głównaSuperPress TVRewolucja w energetyce zaczyna się w Sokołowie Podlaskim

Rewolucja w energetyce zaczyna się w Sokołowie Podlaskim

-

07.06.2022 roku w Sokołowie Podlaskim zainaugurowano projekt elektrociepłowni przyszłości, która niemal w 100% pozyskuje energię z odnawialnych źródeł. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk, wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł, senator Maria Koc i Waldemar Kraska, poseł Krzysztof Tchórzewski a także wielu samorządowców i biznesmenów uczestniczyło w rozpoczęciu tej kluczowej dla polskiej energetyki inwestycji.

W efekcie przedsięwzięcia organizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, z wykorzystaniem Funduszy Europejskich, w Sokołowie Podlaskim powstanie pionierska elektrociepłownia. Dzięki połączeniu technologii biogazu oraz pomp ciepła udział OZE w produkowanej energii przekroczy 95%. Nowa technologia to prawdziwa szansa na uniezależnienie od paliw kopalnych, których ceny szybują w związku z agresją Rosji na Ukrainę. Ekologiczne, bezpieczne, a przy tym racjonalne ekonomicznie rozwiązanie energetyczne opracowuje konsorcjum, którego liderem jest ECN Spółka Akcyjna.

Wzorcowa elektrociepłownia OZE powstanie w Sokołowie Podlaskim
Projektowana instalacja już w przyszłym roku stanie się aktywnym elementem lokalnego systemu elektroenergetycznego. Elektrociepłownia będzie produkować i sprzedawać energię elektryczną, gdy jej cena rynkowa jest najwyższa, czyli wtedy gdy energii najbardziej brakuje. Swobodne dysponowanie energią elektryczną będzie możliwe m.in. dzięki magazynowaniu wytwarzanego biogazu. W ten sposób wreszcie przełamane zostaną bariery skutecznego zastosowania źródeł odnawialnych w ciepłownictwie i energetyce. Nowatorski system będzie pracował z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii na poziomie bliskim 100% i dostarczał ciepło mieszkańcom w cenie porównywalnej do tradycyjnych systemów wykorzystujących paliwa kopalne. W procesie nie zastosowano spalania biomasy ze względu na obciążenie środowiskowe.

Kategorie

Najnowsze

Najczęściej czytane

Zobacz również