fbpx
Strona głównaSuperPress TVDEBATA: Wyzwania wobec trwającej rewolucji przemysłowej

DEBATA: Wyzwania wobec trwającej rewolucji przemysłowej

-

Do udziału w projekcie w roli uczestników zaprosiliśmy przedstawicieli najwyższych władz państwowych, ekonomistów, naukowców oraz przedsiębiorców. Partnerem Głównym cyklu został KGHM Polska Miedź SA, a patronatu nad wydarzeniem udzieliły: Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, Narodowy Bank Polski oraz Giełda Papierów Wartościowych.

Druga debata cyklu poświęcona była wyzwaniom – nie tylko regulacyjnym – dotyczącym czwartej rewolucji przemysłowej. W dyskusji uczestniczyli: Robert Tomanek – wiceminister rozwoju, pracy i technologii, Andrzej Soldaty – prezes Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości oraz Piotr Palutkiewicz – zastępca dyrektora Departamentu Prawa i Legislacji Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

– Rewolucja przemysłowa w Polsce już się rozpoczęła. Mało tego, okres pandemii spowodował, że w niektórych sektorach gospodarki ten proces jeszcze przyśpieszył. Siłą rzeczy wykorzystujemy coraz częściej nowoczesne narzędzia IT, wprowadzane są do firm systemy inteligentne. A zatem proces trwa, co nie zmienia faktu, że pełna wizja Przemysłu 4.0 jeszcze przed nami – zauważył minister Tomanek.

– Przemysł 4.0 to jest w zasadzie wielka integracja i usieciowienie interesariuszy. Tutaj chodzi o gotowość do działania w kompetycji. Czyli z jednej strony konkurowanie ze sobą, ale z drugiej łączenie się dla stworzenia większej wartości – tłumaczył Andrzej Soldaty.

Dlatego tak bardzo istotna w kwestii wdrażania czwartej rewolucji przemysłowej jest mentalność przedsiębiorców, na co również zwrócił uwagę prezes Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości. – I tutaj mamy potężny problem. Bo jeśli chodzi o poziom tzw. zaufania społecznego, to Polska nie plasuje się w czołowych miejscach w Europie, a jest wręcz odwrotnie – dodał Andrzej Soldaty.

– Jeśli chodzi o skłonność do ryzyka, to polscy przedsiębiorcy na tle kolegów z innych europejskich państw uchodzą za tych, którzy się nie boją i bardzo szybko potrafią się przystosować do zmian i nowej rzeczywistości. Problemem jest rzeczywiście niski poziom zaufania społecznego. I dlatego bardzo dużą rolę powinno odgrywać sądownictwo. Warto skonstruować taki system sądowniczy, który w przypadku sporu zapewni przedsiębiorcy szybką ścieżkę sprawiedliwego rozwiązania tego sporu – podkreślił Piotr Palutkiewicz.

Barier dotyczących wdrażania Przemysłu 4.0 w Polsce jest oczywiście więcej. Są na szczęście bardzo konkretne pomysły na to, jak sukcesywnie je pokonywać i rozwijać polską gospodarkę, wprowadzając ją na tory innowacyjności i cyfryzacji.

Zachęcamy do obejrzenia całej dyskusji:

PARTNER GŁÓWNY CYKLU:

Kategorie

Najnowsze

Najczęściej czytane

Zobacz również