Polscy pracownicy dowiedzieli się, czym jest praca zdalna i jakie są jej zalety. Przez dwa lata spora część podwładnych wykonywała swoje obowiązki w domach, zamiast w ciasnych biurach oraz w miejscach typu open space. Polacy wcale nie chcą wracać do biur, a praca zdalna im się spodobała.
Pracownicy nie chcą wracać
W ostatnim czasie opublikowano sporo raportów statystycznych oraz wywiadów, przedstawiających perspektywę pracowników. Okazuje się, że wiele osób woli pracę zdalną, a nie stacjonarną. Co ciekawe, niektóre osoby, którym pracodawcy zaproponowali powrót do biur, wolą zrezygnować z danego miejsca zatrudnienia, zamiast skończyć przygodę z pracą zdalną. Wszystko wskazuje na to, że pracownicy przyzwyczaili się do dotychczasowego stanu rzeczy i świetnie czują się w swoich mieszkaniach. Widać jednak wyraźnie, że rysuje się konflikt na linii pracownik-pracodawca, ponieważ w niektórych firmach planowany jest powrót do biur, a ostatecznością ma być praca hybrydowa. Co ciekawe, jeszcze przed 2020 rokiem, praca z domu jeden dzień w tygodniu była benefitem, a później stała się standardem.
Zalety pracy zdalnej
Obecnie pracą zdalną objętych jest nawet 40% stanowisk na rynku zatrudnienia. Oczywiście chodzi głównie o pracowników biurowych, jednak nie tylko osoby na etacie, ale także freelancerów, osoby pracujące w ramach umów cywilnoprawnych, czy też własnej działalności gospodarczej. Praca zdalna wiąże się z wieloma korzyściami, rozpoczynając od braku dojazdów do pracy, poprzez możliwość samodzielnego zarządzania czasem swojej pracy, aż po przerwy i spokój w miejscu pracy. Wiadomo, że pracodawcy, którzy nie oferują pracy zdalnej, otrzymują dużo mniejszy odzew, a liczba kandydatów jest znacznie mniejsza. Rynek pracy przechodzi więc prawdziwą rewolucję.