fbpx
Strona głównaSuperPress TVDEBATA: Konsolidacja sektora energetycznego w Polsce

DEBATA: Konsolidacja sektora energetycznego w Polsce

-

Do udziału w projekcie w roli uczestników zaprosiliśmy przedstawicieli najwyższych władz państwowych, ekonomistów, naukowców oraz przedsiębiorców. Partnerem Głównym cyklu został KGHM Polska Miedź SA, a patronatu nad wydarzeniem udzieliły: Ministerstwo Aktywów Państwowych, Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, Narodowy Bank Polski oraz Giełda Papierów Wartościowych.

Zapraszamy do obejrzenia debaty pt.: „Konsolidacja sektora energetycznego w Polsce”, w której udział wzięli: poseł Małgorzata Janowska z Sejmowej Komisji ds. Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych, Andrzej Sadowski – prezydent Centrum im. Adama Smitha, Dawid Piekarz – wiceprezes Instytutu Staszica oraz Jakub Wiech – redaktor portalu Energetyka24.

Sytuacja finansowa polskich kopalń, polityka klimatyczna Unii Europejskiej nastawiona na redukcję emisji gazów cieplarnianych oraz rosnące skokowo zapotrzebowanie na energię elektryczną wymuszają na sektorze energetycznym wielomiliardowe inwestycje. Odpowiedzią na te wzywania ma być konsolidacja spółek energetycznych i ich integracja z górnictwem. Co na to nasi eksperci?

– Najważniejsze to, co można zrobić już teraz, nie czekając na żadne unijne zobowiązania, to adopcja technik cyfrowych w polskiej energetyce, m.in. w oparciu o najnowszą technologię transmisji danych 5G, która pozwoliłaby polskiej energetyce i całej polskiej gospodarce uzyskać konkurencyjną przewagę w Unii Europejskiej. Jest to jak najbardziej możliwe – mówił Andrzej Sadowski.

Z kolei Dawid Piekarz zwrócił uwagę na fakt, że w przypadku wyzwań związanych z unijną polityką klimatyczną polski biznes wyprzedza działania polityków. – Sektor energetyczny, w dużej mierze kontrolowany przez państwo, już zdecydował, że idziemy w zieloną energię. Teraz potrzeba nam więcej asertywności i pomysłowości, by w tym procesie przekuć nasze atuty w sukces – zaznaczył.

Na bardzo ważną sprawę uwagę zwrócił też Jakub Wiech: – Życzyłbym sobie, abyśmy jako państwo zdobyli się wreszcie na zaprojektowanie ponadpartyjnej drogi do transformacji energetycznej. Byśmy mogli ją realizować przez kilka kadencji Sejmu i byśmy agregowali siłę tej polityki klimatycznej do tego, by wzmacniać własny przemysł, własną gospodarkę i całą pozycję Polski w Europie.

Cała debata poniżej:

PARTNER GŁÓWNY CYKLU:

Kategorie

Najnowsze

Najczęściej czytane

Zobacz również