Jarosław Gowin przedstawił obietnice wyborcze swojego ugrupowania o nazwie Porozumienie. Propozycje skupiają się na zadowoleniu klasy średniej.
Podczas sobotniego wystąpienia na konwencji krajowej Porozumienia, Gowin zaproponował radykalne obniżenie podatków. Przede wszystkim mowa tu o podatku VAT, który partia chce obniżyć z 23 do 15 proc. Natomiast podatek VAT na energię, artykuły dziecięce, usługi chce obniżyć z 8 do 5 proc. Zdanie Gowina, nowe stawki powinny obowiązywać przez 5 lat. Z kolei VAT na żywność powinien być utrzymany na poziomie 0 procent aż do końca inflacji. Jednak w tym celu potrzebne będą negocjacje z UE, do czego Gowin zachęcał rządzących.
Kolejna propozycja to balsam na serce wszystkich tych, którzy od lat boleją nad istnieniem obowiązkowego ZUS-u. Porozumienie chce, by w tej kwestii była dobrowolność. Przedsiębiorcy mieliby sami decydować, czy chcą płacić na ZUS, czy nie.
Porozumienie chce tez naprawić to, co zepsuł PiS. Partia chce przede wszystkim wziąć się za odkręcanie zła, jaki wyrządził program Polski Ład. Gowin opowiedział się za przywrócenie przedsiębiorcom możliwości odpisu składki zdrowotnej od podatku.
Lokaty w banku z wyższym oprocentowaniem
Lider Porozumienia zaproponował również, żeby Komisja Nadzoru Finansowego wydała rekomendację, aby oprocentowanie lokat nie odbiegało zbytnio od oprocentowania kredytów. Gowin chce, by oprocentowanie kredytów było wyższe od oprocentowania depozytów nie więcej niż 3 punkty procentowe.
Porozumienia chce też zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego dla Polaków i pakietu na rzecz rolnictwa.
Silny głos w sprawie obronności kraju
Porozumienie postuluje również, żeby cywilni posiadacze broni zostali włączeni w system obrony kraju. Mowa tu nie tylko o osobach z pozwoleniem na broń, ale także myśliwych i sportowcach. Partia Gowina chce też „radykalnego ułatwienia w dostępie do broni” i licznych kursów z obsługi broni palnej, a także szkoleń wojskowych dla chętnych. Według Gowina, przynależności Polski do NATO należy wpisać do polskiej konstytucji.
Źródło: Bankier