W opublikowanym dziś sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski badani wypowiedzieli się kogo uważają za najlepszego premiera III RP. Ankieta dotyczyła szefów rządu po 2005 r., czyli tylko przedstawicieli PO i PiS. Dwóch polityków otrzymało po ok. 30% wskazań znacznie wyprzedzając innych byłych premierów.
Jakie opcje mieli ankietowani?
Uczestnicy sondażu mieli do wyboru szóstkę byłych szefów polskiego rządu pełniących urząd od pozbawienia władzy Sojuszu Lewicy Demokratycznej pod koniec 2005 roku.
Pierwszym z nich był Kazimierz Marcinkiewicz, którego wybrała koalicja PiS z Samoobroną i Ligą Polskich Rodzin. Było to skutkiem niepowodzenia rozmów PiS z drugą największą partią w ówczesnym Sejmie, Platformą Obywatelską. W wyniku sporów koalicyjnych po ok. roku premier Marcinkiewicz podał się do dymisji, a jego następcą został lider PiS i brat prezydenta RP, Jarosław Kaczyński. Nie rozwiązał on, jednak, konfliktów w obozie władzy, który dotknęły także liczne afery.
Kaczyński zdecydował się przeprowadzić przyspieszone wybory parlamentarne, które doprowadziły do powstania rządu PO-PSL na czele z Donaldem Tuskiem. Stał się on najdłużej urzędującym premierem w historii III RP rządząc przez 7 lat. Po tym czasie został on wybrany na Przewodniczącego Rady Europejskiej, a na ostatni rok rządów PO zastąpiła go była Marszałek Sejmu, Ewa Kopacz. Przegrała ona wybory parlamentarne w 2015 r.
W ich wyniku do władzy powróciło PiS, które powołało rząd Beaty Szydło. Istniał on do 2017 r., kiedy to wybuchła afera związana z nagrodami dla ministrów. Po słowach, że „te pieniądze im się należały”, Szydło podała się do dymisji. Jej miejsce zajął dotychczasowy wicepremier i Minister Rozwoju i Finansów, Mateusz Morawiecki. Pełni on urząd do dziś i jest drugim najdłużej urzędującym premierem III RP, po wspomnianym wcześniej Donaldzie Tusku.
Dwóch faworytów
Właśnie o te osoby ankieterzy spytali badanych w sondażu przeprowadzonym 3 i 4 czerwca. Najwięcej wskazań otrzymał obecny premier, Mateusz Morawiecki, na którego postawiło 30,6% badanych. Niewiele mniej wskazań otrzymał obecny lider PO, Donald Tusk, który uzyskał 28,3%.
Trzeci, wyraźnie słabszy, wynik należy do Beaty Szydło. Obecna europosłanka uzyskała 9,9% wskazań. Za nią znalazł się prezes PiS, Jarosław Kaczyński, który otrzymał 7,3%. Kolejny był nieaktywny już politycznie Kazimierz Marcinkiewicz, którego wybrało 5.7% ankietowanych. Na końcu znalazła się aktualna europosłanka PO, Ewa Kopacz, którą wskazało 1,2% badanych. Aż 18,3% uczestników sondażu wskazało opcję „nie wiem/trudno powiedzieć”.
Kogo wskazali wyborcy PiS?
WP podała także część informacji dotyczących szczegółowych wyników. Poinformowali m.in. kogo wskazywali w sondażu ludzie określający się jako wyborcy Prawa i Sprawiedliwości. Mieli oni do wyboru aż 4 polityków reprezentujących tę partię.
Zdecydowanie najwyższe wskazania w tej grupie uzyskał Mateusz Morawiecki. Urzędujący premier otrzymał aż 68% wskazań w tej grupie. Prezes PiS, Jarosław Kaczyński, otrzymał tylko 15% wskazań, natomiast Beata Szydło – 11%.
Ciekawie prezentują się wskazania wyborców opozycji na reprezentantów PiS. Najwyższe poparcie w tej grupie z pośród byłych premierów PiS otrzymała Beata Szydło. Postawiło na nią 11% ankietowanych z tej grupy. Dalej znalazł się Kazimierz Marcinkiewicz, na którego wskazało 5% wyborców opozycji. Kaczyński i Morawiecki uzyskali po 2% wskazań w tej grupie.
Starsi przeciw młodszym
Interesujące są również wyniki w poszczególnych grupach wiekowych. Najmłodsi ankietowani, w przedziale wiekowym 18-29 lat wskazywali głównie na Donalda Tuska. Wybrało go 38% badanych w tej grupie wiekowej. Tusk wygrał także w grupie 40-49- latków, z których 29% wskazało lidera PO.
W grupie 30-39 zwyciężyła, z 29%, Beata Szydło. W pozostałych grupach wiekowych najwięcej wskazań otrzymał natomiast premier Morawiecki. Wśród ankietownych z przedziału 50-59 otrzymał on 41% wskazań. W grupie 60-69-latków wybrało go 44% badanych. Natomiast w grupie powyżej 70 roku życia Morawiecki uzyskał 46% wskazń.
Wyniki te mogą być ciekawe w kontekście planowanych na 2025 rok wyborów prezydenckich. Aż troje spośród byłych premierów uchodzi za możliwych kandydatów na zostanie następcą Andrzeja Dudy w Pałacu Prezydenckim. Wyniki powyższego sondażu wskazują, że teoretycznie wyborcy PiS mogliby chętniej głosować na Mateusza Morawieckiego niż Beatę Szydło, która ma również rozważać start. Na jej korzyść działa natomiast większa przychylność wśród młodszych wyborców. Raczej średnio zadowolony z sondażu może być Donald Tusk, który przegrywa z obecnym premierem.
Źródło: WP