fbpx
Strona głównaArchiwum10,5 mld zł na gwarancje dla MŚP

10,5 mld zł na gwarancje dla MŚP

-

Unijny program gwarancyjny COSME ułatwia korzystanie z kredytów przez mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa. Po prawdzie banki niebyt chętnie je finansują. Jeśli to robią, koszt kredytu, ze względu na zwiększone ryzyko kredytowania, jest na tyle wysoki, że przestaje się to opłacać. Pieniądze z programu COSME pozwalają zmniejszyć to ryzyko, obniżając tym samym koszty finansowania. Pula dostępnych dla MŚP gwarancji w tym programie od początku jego działania wzrosła już dziesięciokrotnie – z pierwotnego poziomu 800 mln zł do 8,4 mld zł.

– Bank Gospodarstwa Krajowego we współpracy z sektorem bankowym kreuje rozwiązania, dając szansę przedsiębiorczym, przede wszystkim tym, którym trudno jest uzyskać kredyt – mówi Włodzimierz Kocon, wiceprezes Banku Gospodarstwa Krajowego. Przez prawie cztery lata trwania programu udzieliliśmy ponad 25 tys. gwarancji dla 22 tys. przedsiębiorców na łączną kwotę ponad 4,4 mld zł. Dzięki podpisanej umowie z EFI mamy aż 8,4 mld zł na gwarancje dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorców i możemy zagwarantować aż 10,5 mld zł kredytów.

BGK był pierwszym bankiem w Europie który podpisał, jeszcze w 2015 r., umowę COSME z EFI w sprawie udostępnienia środków z Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS).

 

{[googleadds]}

 

– Cieszymy się ze współpracy z Komisją Europejską i BGK przy wspieraniu mniejszych firm w Polsce. To dla nas ważne, by towarzyszyć im w ich rozwoju. Program COSME okazał się bardzo skutecznym systemem gwarancji, a podniesienie jego limitu jest dowodem na wysokie zapotrzebowanie w polskiej gospodarce na ten rodzaj finansowania – twierdzi Alessandro Tappi, dyrektor finansowy EFI.

Popyt na kredyty ze strony MŚP stale rośnie. Okazuje się, że już około 22 tys. małych firm w Polsce skorzystało z lepszego dostępu do kredytu – właśnie dzięki programowi COSME. Najtrudniejszy, jak wiadomo, jest start małej firmy, a potem utrzymanie się na rynku. Samo założenie biznesu jest obecnie stosunkowo proste, o ile oczywiście ma się na niego dobry pomysł. Potem jednak potrzebne są środki na wspieranie nie tyle bieżącej działalności, ile rozwoju, zanim firma nie znajdzie swojego miejsca i nie okrzepnie na rynku. – Dzięki tej umowie jeszcze więcej polskich firm z sektora MŚP odczuje pozytywne efekty unijnego wsparcia – uważa Thierry Breton, europejski komisarz ds. rynku wewnętrznego.

Gwarancje pozwolą zabezpieczyć kredyty o wartości aż 10,5 mld zł. W konsekwencji mikro, małe i średnie firmy będą mogły o rok dłużej, tj. do końca października 2021 r., korzystać z programu, który ułatwia uzyskanie kredytów na rozwój i bieżącą działalność. Łączna wartość kredytów zabezpieczonych dotychczas gwarancjami COSME wyniosła 5,5 mld zł.

Gwarancje kredytowe z programu COSME ma w swojej ofercie 11 banków współpracujących z BGK. To do nich należy się zwracać, czyli do Alior Banku., BOŚ Banku, Banku Pekao SA, ING Banku Śląskiego, mBanku, PKO Banku Polskiego, Nest Banku., Santander Banku Polska. Udostępniają je także liczne banki spółdzielcze, np. Bank Spółdzielczy w Brodnicy, SGB Bank S.A. oraz Grupa BPS i zrzeszone z nimi banki spółdzielcze.

Kategorie

Najnowsze

Najczęściej czytane

Zobacz również