fbpx Free Porn
xbporn

Strona głównaArchiwumPodsumowanie branży leasingu w 2021 roku w Polsce

Podsumowanie branży leasingu w 2021 roku w Polsce

-

Struktura rynku leasingowego w 2021 roku

W 2021 roku – podobnie jak w poprzednich latach – największy udział (46,3%) w strukturze finansowania leasingiem zajęły samochody osobowe i dostawcze do 3,5 tony. Na drugim miejscu znalazł się segment maszyn i innych urządzeń (26,7% udziału), a trzecia pozycja (udział 22,2%) przypadła pojazdom ciężarowym o wadze powyżej 3,5 tony – w tej kategorii znalazły się ciągniki siodłowe, przyczepy, naczepy i autobusy. Jedynie marginalny udział w rynku osiągnęły nieruchomości (0,7%). Pozostałe środki trwałe, w tym sprzęt IT, statki, tabor kolejowy i samoloty zanotowały łączny udział na poziomie 4,1%.

Dynamika krajowego rynku leasingu

W pierwszych trzech kwartałach 2021 roku dynamika polskiego sektora leasingowego wyniosła 41,2% w stosunku do tego samego okresu roku poprzedniego. Łączna kwota finansowania udzielonego przez firmy leasingowe osiągnęła poziom 68,2 miliarda złotych – od stycznia do czerwca było to 45,6 miliarda. Wzrosty zanotowano we wszystkich najważniejszych segmentach rynku. Na dynamiczny rozwój polskiej branży leasingowej wskazują również dane europejskiej federacji leasingowej. Wynika z nich, że aż 22,8% krajowych inwestycji w Polsce zostało sfinansowanych za pomocą leasingu.

Trendy w segmencie samochodów osobowych, dostawczych i ciężarowych

Od stycznia do końca września 2021 roku firmy leasingowe sfinansowały auta osobowe i dostawcze do 3,5 tony o sumarycznej wartości 31,6 miliarda złotych. Jest to rezultat o niespełna 38% lepszy w porównaniu do sytuacji sprzed roku. Dynamika finansowania samochodów osobowych wyniosła 37,5% rok do roku, a pojazdów dostawczych 39,8%.

Pokaźne wzrosty zanotowano również w przypadku samochodów ciężarowych. Łączna kwota ich finansowania przez branżę leasingową wyniosła 15,1 miliarda złotych, co wiąże się z dynamiką 85,8% r/r. Szczególnie dobre wyniki zaobserwowano w pierwszych 6 miesiącach 2021 roku, kiedy dynamika wyniosła 110,9% r/r przy finansowaniu na poziomie 10,4 miliarda złotych.

Trendy w pozostałych segmentach rynku leasingowego

Większym zainteresowaniem przedsiębiorców niż w 2020 roku cieszył się również leasing urządzeń i maszyn. Dynamika rok do roku wyniosła 25,8%, a kwota udzielonego finansowania została oszacowana na 18,2 miliarda złotych. Wartość zawieranych kontraktów była stabilna we wszystkich trzech kwartałach 2021 roku. W pierwszych sześciu miesiącach dynamika wyniosła 25,9% r/r, a w kolejnym kwartale (od lipca do września) 25,5% r/r. 2021 rok przyniósł również wyraźny wzrost w segmencie samolotów, statków i taboru kolejowego – 49,3% r/r przy łącznym finansowaniu na poziomie 1,1 miliarda złotych.

Nieznaczny spadek (-2,3% r/r) dotyczy sprzętu IT, w przypadku którego łączna kwota finansowania wyniosła 734,9 miliona złotych. Minionego roku do udanych nie zaliczy segment leasingu nieruchomości. W kategorii tej wystąpił spadek dynamiki aż o 24,5% r/r, a łączna wartość finansowania wyniosła 471,7 miliona złotych.

Kategorie

Najnowsze

Najczęściej czytane

Zobacz również