fbpx
Strona głównaArchiwumO kierunku odbudowy Europy na Forum Ekonomicznym w Karpaczu

O kierunku odbudowy Europy na Forum Ekonomicznym w Karpaczu

-

W wydarzeniu, które w tym roku odbywało się pod hasłem „Europa w poszukiwaniu przywództwa”, wzięło udział wiele ważnych osób ze świata polityki, biznesu i kultury z Europy, USA oraz Azji Centralnej. Forum Ekonomiczne swoją obecnością zaszczycili m.in. premier Mateusz Morawiecki, a także szefowie rządów Ukrainy – Denys Shmygal oraz Słowenii – Janez Jansa. Wszyscy trzej politycy wzięli udział w panelu dyskusyjnym kończącym tę edycję konferencji pn. „Europa: kierunek odbudowa”. Premierzy rozmawiali o wyzwaniach wynikających z aktualnej sytuacji pandemicznej, realizacja Planu Odbudowy, relokacja produkcji niezbędnych dóbr z innych rejonów świata do Europy, czy zrównoważony rozwój kontynentu.

Wśród tematów poruszanych na Forum nie zabrakło też dyskusji dotyczących transformacji energetycznej. Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka poinformował o opracowanej przez jego resort strategii wodorowej, która zakłada powstanie do 2030 r. 5 dolin wodorowych, które będą stanowić zarówno trzon transformacji energetycznej, polegającej na przezbrojeniu sieci elektrycznych i ciepłowniczych na spalanie czy współspalanie wodoru. Transformację przejdzie także transport publiczny ponieważ wodór będzie mógł być wykorzystywany jako paliwo. W ramach Krajowego Planu Odbudowy na rozwój technologii wodorowych zostaną przeznaczone środki w wysokości 800 mln euro. W powołaniu pięciu dolin wodorowych uczestniczy Agencja Rozwoju Przemysłu. Pierwsza dolina została powołana w maju tego roku w Rzeszowie. Kolejne powstaną na Dolnym Śląsku, Podkarpaciu, Mazowszu, Śląsku i w Wielkopolsce.

Podczas każdej edycji wydarzenia kapituła Nagród Forum Ekonomicznego przyznaje wyróżnienia firmom i osobom, które w znaczący sposób wsparły ważne społecznie działania lub osiągnęły wyjątkowe sukcesy gospodarcze.

Laureatami wyróżnień w poszczególnych kategoriach zostali:

  • Człowiek Roku 2020 – Janez Jansa, premier Słowenii,
  • Firma Roku 2020 – KGHM Polska Miedź S.A.,
  • Osobowość Roku – Andrzej Adamczyk – Minister Infrastruktury, Paweł Borys – prezes Polskiego Funduszu Rozwoju oraz Marek Kuchciński – były Marszałek Sejmu.
  • Organizacja Pozarządowa – Związek Harcerstwa Polskiego,
  • Nagroda Specjalna Forum Ekonomicznego – społeczeństwo Ukrainy (wyróżnienie odebrał premier Ukrainy, Denys Shmygal),
  • Nagroda Gospodarcza SGH – Grupa Maspex, Krzysztof Pawiński,
  • Nagroda Polonijna Forum Ekonomicznego – Andżelika Borys – przewodnicząca Związku Polaków na Białorusi oraz Andrzej Poczobut – członek jego Rady Nadzorczej (w ich imieniu wystąpili Irena Biernacka i Maria Tiszkowska)
  • Nagroda Prezydenta Wrocławia – Biznes Odpowiedzialny Społecznie – firmy: BSH, 3M i Techland.

Tegoroczna edycja Forum Ekonomicznego była jednym z najliczniejszych wydarzeń, jakie odbyły się w Polsce od momentu wybuchu pandemii koronawirusa. W konferencji wzięło udział ponad 6 tys. uczestników, w tym prawie 4,5 tys. zaproszonych gości z 56 krajów. 1600 z nich uczestniczyło w prawie 420 wydarzeniach merytorycznych, które tłumaczono łącznie na 65 języków. Forum Ekonomiczne relacjonowali dziennikarze z ponad 400 redakcji polskich i zagranicznych. Przez trzy dni odbyło się wiele wydarzeń kulturalnych, w których udział wzięło prawie 80 artystów. Podczas trzech uroczystych gal wręczono 13 nagród dla wyróżnionych osób, firm i organizacji.

Kategorie

Najnowsze

Najczęściej czytane

Zobacz również