15 lat temu Polska (jak i cały świat) zatrzymała się na moment. Dokładnie o 21.37 Stolica Apostolska wydała komunikat: Ojciec Święty powrócił do domu Ojca.
Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz zachęca, aby w rocznicę śmierci św. Jana Pawła II w sposób szczególny złączyć się w modlitwie przez wstawiennictwo papieża w intencji świata, Kościoła, w intencji wszystkich ludzi, którzy zmarli na koronawirusa oraz w intencji wszystkich ludzi, którzy są zarażeni i przebywają w kwarantannie oraz tych, którzy tracą pracę.
– Modlitwa za wstawiennictwem św. Jana Pawła II może być wielką pomocą dla nas, a równocześnie okazją do tego, żeby w ciszy swojego domu zerknąć do encyklik i do przemówień papieża – powiedział kard. Nycz.
My szczególnie zachęcamy do przeczytania Centesimus annus – najbardziej "pro przedsiębiorczej" i "wolnorynkowej" encykliki w dziejach Kościoła, w której Papież jednoznacznie dał do zrozumienia, że socjalizm i wszystko, co jest z nim związane – jak m.in. budowa tzw. państwa dobrobytu – nie ma racji bytu i jest niezgodna z nauczaniem Kościoła, bo od samego początku zawiera błąd antropologiczny, czyli błędnie definiuje pojęcie człowieka.
– Wiecie, kto był największym krytykiem państwa dobrobytu? Jan Paweł II. Państwo dobrobytu to nic innego jak państwo opiekuńcze. Papież we wszystkich swoich encyklikach, nie tylko w tej najbardziej prorynkowej „Centesimus annus”, pisał, że takie państwo nie pozwala człowiekowi się rozwijać, bo wszechpotężna biurokracja go ogranicza. Mam wrażenie, że Jan Paweł II w Polsce jest oczywiście kochany, ale nie jest słuchany. Za takie państwo dobrobytu zapłaciliby wszyscy przedsiębiorczy ludzie. Żaden kraj nie będzie się rozwijał, jeśli jego rząd będzie zwalczał przedsiębiorców – mówił w rozmowie z nami ks. Jacek Gniadek, werbista, teolog i ekonomista. CAŁY WYWIAD TUTAJ
Jan Paweł II zasiadał na Stolicy Piotrowej w latach 1978-2005. Jego przesłanie odzwierciedlały słowa wypowiedziane na początku misji: „Nie lękajcie się, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi, otwórzcie drzwi jego zbawczej władzy”.
Kościołem kierował blisko 27 lat, po tym, jak 16 października 1978 r. konklawe wybrało na papieża, pochodzącego zza żelaznej kurtyny, kardynała Karola Wojtyłę. Tego dnia o godzinie 18.17 zgromadzeni na placu św. Piotra w Rzymie ujrzeli smugę białego dymu z kaplicy Sykstyńskiej.
Papież z Polski wywarł szczególny wpływ na losy Kościoła katolickiego i całego świata, między innymi przyczynił się do upadku komunizmu. Za znamienną uznaje się jego homilię wypowiedzianą w czerwcu 1979 r., podczas pierwszej pielgrzymki do ojczyzny, kraju rządzonego wówczas przez komunistów. "Niech zstąpi Duch Twój i odmieni oblicze ziemi. Tej ziemi"…
Podczas swoich licznych pielgrzymek niestrudzenie docierał do obszarów nędzy materialnej i głodu, a także tam, gdzie było łamane prawo do wolności i godnego życia.
Przez cały pontyfikat papież apelował i z determinacją upominał się o pokój na świecie, także podczas wystąpień na forum Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w 1979 i 1995 r. Jan Paweł II wezwał wówczas narody, by podjęły „ryzyko solidarności, a tym samym ryzyko pokoju”.
Święty Janie Pawle II, módl się za nami