Forum Ekonomiczne to największa w Europie Środkowo-Wschodniej platforma spotkań, na której dyskutuje się o bezpieczeństwie, perspektywach rozwoju gospodarczego, współczesnych wyzwaniach i przezwyciężaniu kryzysów, ale także przedstawia konkretne rozwiązania i innowacyjne idee. Na Forum spotkają się m.in. prezydenci, premierzy, ministrowie, komisarze Unii Europejskiej oraz inne ważne osoby sceny politycznej i gospodarczej.
W lutym we Wrocławiu została uroczyście podpisana deklaracja o współpracy przy organizacji Forum Ekonomicznego w Karpaczu przez najbliższe sześć lat. Podpisali ją przedstawiciele konsorcjum, w którego skład wchodzą samorządy województwa dolnośląskiego, miasta Wrocław i miasta Karpacz, Port Lotniczy im. Mikołaja Kopernika we Wrocławiu, Dolnośląska Agencja Współpracy Gospodarczej, hotel Gołębiewski w Karpaczu oraz Fundacji Instytutu Studiów Wschodnich. Centrum Konferencyjne mieścić się będzie w hotelu Gołębiewski.
W tym roku wydarzenie odbędzie się pod hasłem „Europa w poszukiwaniu przywództwa”. Dlaczego to hasło? COVID-19 całkowicie zmienił obraz gospodarczy świata. Wrzesień 2021 r. to dobry czas na rozpoczęcie otwartej dyskusji o nowych zadaniach stawianych przed europejskimi liderami wobec wyzwań, jakie przyniosła ze sobą pandemia.
Wśród tematów poruszanych na Forum z całą pewnością nie zabraknie też innych najważniejszych aktualnie zagadnień dotyczących m.in. walki z pandemią, transformacji energetycznej oraz gospodarczej odbudowy Polski i Unii Europejskiej. Ważną kwestią będą także zagadnienia polityki senioralnej, w najbliższych latach bowiem to seniorzy stanowić zaczną szczególnie ważną grupę dla polityki, gospodarki i społeczeństwa europejskiego.
– Oprócz tradycyjnych obszarów tematycznych, takich jak polityka międzynarodowa, makroekonomia, forum regionów czy forum ochrony zdrowia, będą dwa, które mają fundamentalne znaczenie: ścieżka poświęcona paktowi dla 55 procent przedstawionemu przez komisarza Timmermansa i dyskusja o Polskim Ładzie – zapowiada Zygmunt Berdychowski, Przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego.
Organizatorzy szacują, że do Karpacza przyjadą ponad dwa tysiące uczestników nie tylko z Europy. Dyskusji o przyszłości europejskiej gospodarki przysłuchiwać się będą także goście z Azji Centralnej i USA. W sesjach plenarnych oraz ponad dwustu panelach dyskusyjnych wezmą udział głowy państw i członkowie rządów, liderzy biznesu i przedstawiciele licznych organizacji pozarządowych. W tym roku na Forum gościć będą też m.in. Janusz Wojciechowski – komisarz UE ds. rolnictwa, Fabio Righi – minister przemysłu, rzemiosła i handlu Republiki San Marino, Latchezar Bogdanov – główny ekonomista Institute for Market Economics, Justus Lenz – konsultant ds. ekonomii i finansów w Fundacji Friedricha Naumanna i Manuel Pulgar-Vidal – lider WWF i były minister środowiska Peru.
Podczas wydarzenia zostanie zaprezentowana także IV edycja Raportu SGH i Forum Ekonomicznego. To najważniejsze polskie opracowanie naukowe o stanie krajowej gospodarki i państw z regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Dokument pokazuje skalę przekształceń społeczno-ekonomicznych w Europie Środkowo-Wschodniej w ciągu ostatnich lat. Tegoroczna edycja uwzględnia także wpływ pandemii COVID-19 na rozwój poszczególnych gospodarek w latach 2015–2020.
Tematy główne Raportu to:
- Zielone otwarcie w energetyce krajów Europy Środkowo-Wschodniej,
- Ochrona zdrowia,
- Reakcja rządów krajów regionu w zakresie polityki podatkowej na COVID-19,
- Trajektoria rozwoju poszczególnych gospodarek w latach 2015–2020.
Organizatorzy zapowiadają również, że – jak co roku – zostaną przyznane nagrody Forum Ekonomicznego w następujących kategoriach:
- Człowiek Roku
- Firma Roku
- Organizacja Pozarządowa Europy Środkowo-Wschodniej