fbpx
Strona głównaArchiwumKonstytucja biznesu rozpoczęła proces ważnych zmian

Konstytucja biznesu rozpoczęła proces ważnych zmian

-

Co zmieniła Konstytucja biznesu? Jak na te zmiany reagują przedsiębiorcy, szczególnie ci z sektora MŚP, dla których ten akt prawny, składający się z pięciu ustaw, wprowadzono? Jak ostatnie dwanaście miesięcy ocenia strażnik tej Konstytucji, czyli rzecznik małych i średnich przedsiębiorców? I co dalej z przepisami prawnymi mającymi ułatwiać życie i funkcjonowanie ludziom prowadzącym biznes w Polsce – przepisami dotyczącymi podatków, zatorów płatniczych czy zamówień publicznych? O tym wszystkim dyskutowaliśmy podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w trakcie panelu „Rok funkcjonowania Konstytucji Biznesu z perspektywy sektora MŚP”. Panelu, którego partnerem merytorycznym i współorganizatorem była Rada Gospodarcza Strefy Wolnego Słowa.

Do dyskusji zaprosiliśmy ministra Adama Abramowicza – rzecznika małych i średnich przedsiębiorców, Grzegorza Płatka – Dyrektora Departamentu Doskonalenia Regulacji Gospodarczych w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii, przedstawicieli sektora MŚP: Piotra Hofmana – prezesa Rady Gospodarczej SWS, Piotra Barełkowskiego – prezesa Izby Polskich Przedsiębiorców, Tomasza Zjawionego – prezesa Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, a także prof. Adam Mariańskiego – prezesa Krajowej Izby Doradców Podatkowych oraz Piotra Wojciechowskiego – prezesa WB Electronics. Panel poprowadził ekspert Rady i dziennikarz Stream1 – Krzysztof Budka.

Choć dwanaście miesięcy to czas – według wielu ekspertów – zbyt krótki, by odpowiedzieć na pytanie: „Czy Konsytucja biznesu spełniła pokładane w niej nadzieje?”, to na pewno wystarczający – i tu zgodni byli wszyscy paneliści – by pokusić się o pierwsze wnioski i stwierdzić, że tych pięć ustaw z pewnością było potrzebnych. Rzecznik MŚP dostał narzędzia „dyscyplinowania urzędników” i z tych narzędzi korzysta. Teraz będzie mógł również działać nie tylko w kraju, ale i w Unii Europejskiej. Przedsiębiorcy dostrzegają pozytywne zmiany, jakie zachodzą po wejściu w życie Konstytucji Biznesu, a przedstawiciele MPiT zdają sobie sprawę, że sama Konstytucja Biznesu to jeszcze za mało, stąd m.in. nowe ustawy o zamówieniach publicznych czy zatorach płatniczych. Paneliści zwracali również uwagę, że istnieje pilna potrzeba reformy ordynacji podatkowej, ZUS oraz sądów administracyjnych.

My, jako Rada Gospodarcza SWS, zaproponowaliśmy tzw. Piątkę Rady w kwestii nowego prawa dotyczącego zamówień publicznych. Na tę piątką składają się nastepujące postulaty: uwzględnianie referencji osobowych, mniejsza opresyjność i równomierne rozłożenie ryzyk między inwestora i wykonawcę, zaliczkowanie i przedpłaty jako standard a nie opcja, mniejsze wadia i zabezpieczenia oraz dostęp do kapitału dla mniejszych wykonawców. – Te postulaty od lat zgłaszają sami przedsiębiorcy i naszym zdaniem ich realizacja otworzy potężny rynek zamówień publicznych także dla mniejszych i mniej doświadczonych firm. Część tych propozycji wymaga zmiany praktyki, inne zaś nowych regulacji prawnych. Wszystkie one jednak mają kluczowe znaczenie dla otwarcia zamówień dla MŚP – mówił Piotr Hofman.

Nie zabrakło też nawiązania do tego, co dzieje się w Unii Europejskiej, bo to również ma ogromny wpływ na polski sektor MŚP i tworzone prawo. Wszyscy prelegenci byli zgodni, że konieczne jest, by polski rząd zorganizował system grantów i stypendiów dla stowarzyszeń i izb gospodarczych, tak aby te podmioty mogły same się organizować w Brukseli i miały na to konkretne środki. Niestety, nasze przedsiębiorstwa w dalszym ciągu słabo się zrzeszają. To powinno się zmienić, a jednym z narzędzi prowadzących do tego celu jest właśnie wsparcie państwa, w tym finansowe.

Kategorie

Najnowsze

Najczęściej czytane

Zobacz również