– Zależało nam na upamiętnieniu ofiar ludności cywilnej Warszawy, bestialsko zamordowanej przez Niemców, jej heroizmu, jakim wykazała się w tych nieludzkich, wojennych czasach – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes PGE Energia Ciepła.
Głównym celem projektu „Tablice Pamięci” realizowanego przez PGE Energia Ciepła we współpracy z IPN i pod patronatem wicepremiera, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Piotra Glińskiego jest umieszczenie przy każdej tablicy Karola Tchorka w Warszawie informacji w języku angielskim i polskim oraz kodu QR o zbrodniach dokonywanych przez Niemców na ludności cywilnej Warszawy podczas II Wojny Światowej.
Ideą projektu jest wyeksponowanie i nadanie należnej czci miejscom pamięci (tablicom i pomnikom) opisującym dramatyczne wydarzenia czasów II Wojny Światowej, a także dotarcie z informacją historyczną do zagranicznych turystów aby zwiększyć rozpoznawalność miejsc pamięci.
5 października br. podczas koncertu w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie premierę będzie mieć specjalnie utworzona aplikacja mobilna dzięki której każdy znajdzie mapę Tablic, zdjęcia oraz szczegółowe informacje na temat zdarzeń każdej z lokalizacji. Aplikacja będzie wielojęzyczna.
W Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie od 5 października br. będzie zorganizowana wystawa plenerowa dotycząca zbrodni niemieckich na ludności Warszawy w latach II Wojny Światowej.