fbpx Free Porn
xbporn

Strona głównaArchiwumKinetyczny magazyn energii zasili polską kolej?

Kinetyczny magazyn energii zasili polską kolej?

-

Rozwój kolei wiąże się nierozłącznie z jej zasilaniem w energię elektryczną. Zwiększone zapotrzebowanie na transport kolejowy (nowe połączenia, koleje typu intercity, przewóz towarów, koleje dużych prędkości) wymusza rozbudowę i doskonalenie nowoczesnej dystrybucji energii elektrycznej na miarę XXI wieku.

Kluczową rolę w tym ekosystemie kolejowym spełnia PKP Energetyka, odpowiedzialna za niezawodność i jakość dostarczanej energii elektrycznej dla kolei w całym kraju. Wdrożony przez firmę Inteligentny Zintegrowany System Zarządzania Siecią Dystrybucyjną to nowoczesne rozwiązanie procesowo-informatyczne wspierające rozwój i zarządzanie siecią dystrybucji energii elektrycznej dla kolei. System zapewnia niezawodność dostaw energii i umożliwia rozbudowę o kolejne, innowacyjne rozwiązania – w tym magazyny energii.

Stworzenie skutecznego sposobu magazynowania energii to wyzwanie dla branży. Zadanie jest tym bardziej złożone, jeśli chcemy, aby przechowywanie energii odbywało się z poszanowaniem środowiska naturalnego i nie wpływało na zwiększenie eksploatacji pierwiastków ziem rzadkich, jak ma to miejsce w przypadku stosowania baterii elektrochemicznych. Startując z takiego punktu, Megatech Technology wraz z PKP Energetyka oraz środowiskami akademickimi (Politechnika Śląska, Politechnika Częstochowska) pracują nad odpowiednim rozwiązaniem – w 100% przyjaznym dla środowiska kinetycznym magazynem energii.

Innowacyjne rozwiązanie magazynowania energii opiera się na bezszczotkowym silniku prądu stałego, który jest jednocześnie prądnicą i wirującą masą i pozwala na magazynowanie nawet kilkunastu MWh. Mówiąc najprościej – to po prostu koło zamachowe. Jego „sercem” jest silnik, który obracając się, wytwarza energię kinetyczną. Zostaje ona zmagazynowana, a następnie przekształcona w energię elektryczną. Urządzenie zostało tak zaprojektowane, by można nim było dowolnie sterować w celu odzyskania tej energii. – Tak naprawdę mamy do czynienia z trzema urządzeniami w jednym: silnikiem, prądnicą i magazynem energii – tłumaczy mgr inż. Zbigniew Gałuszkiewicz, prezes Megatech Technology i koordynator merytoryczny całego projektu.

Twórcy tego urządzenia chcą, by w przyszłym roku na bazie technologii, którą opracowali, powstał realny produkt, który będzie miał zastosowanie przemysłowe. – Aktualnie powstają większe wersje tego magazynu. Testujemy je i mogę już zdradzić, że założenia wersji wyjściowej się w nich potwierdzają. Równolegle testujemy i sprawdzamy kilka innych rozwiązań, które mają pozwolić na jeszcze dłuższy czas przechowywania energii, mniejsze straty itp. I jesteśmy na dobrej drodze, bo rokowania są obiecujące. Potrzebujemy jeszcze kilku, może kilkunastu miesięcy, by wszystko dopiąć na ostatni guzik – zaznacza mgr inż. Gałuszkiewicz.

Urządzenie można było zobaczyć podczas niedawnego Kongresu 590, na stoisku firmy Megatech Technology.

Źródło własne/nakolei.pl 

 

Kategorie

Najnowsze

Najczęściej czytane

Zobacz również