Profil zaufany jest narzędziem, które pozwala potwierdzić swoją tożsamość w Internecie. Jest bezpłatny i powstał w 2011 roku.
Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało, że aktualnie profil zaufany posiada 4,5 mln Polaków, gdzie 2 mln założyło go w tym roku.
– Tegoroczny rekord to efekt pracy nad nowymi e-usługami i konsekwentnego przekonywania Polaków, że warto nam zaufać, a przy okazji ułatwić sobie życie działając online – powiedział cytowany w komunikacie resortu Marek Zagórski.
Profil zaufany założyć można na dwa sposoby. W tym jest możliwość założenia go online. Resort cyfryzacji zapewnia o jego bezpieczeństwie. "Dane, które zawiera są weryfikowane, a także odpowiednio zabezpieczone przed niepowołanym dostępem" – napisano. Posiadać można tylko jeden, przypisany do numeru PESEL profil zaufany. Ważny jest przez 3 lata, ale zawsze można przedłużyć jego ważność.
Największy przyrost PZ odnotowano w marcu br.
– Tylko w tym miesiącu przybyło niemal 350 tys. nowych PZ-tów. Kolejne 300 tys. profili zaufanych Polacy założyli w kwietniu. To miesiące, w których wysyłamy roczne rozliczenia podatkowe. Widać, że Polacy coraz chętniej robią to online – powiedział Zagórski. Dodał też, że kolejnym miesiącem z największym przyrostem PZ był lipiec (280 tys. nowych profili).
– To w większości osoby składające przez Internet wnioski w programie "Rodzina 500+" – dodał.
We wrześniu i w październiku natomiast pforile założyło odpowiednio prawie 109 tys. i ponad 155 tys. osób.
– Większość z nich przy wykorzystaniu PZ skorzystała z e-usług wyborczych – wpisu do rejestru wyborców i dopisania się do spisu wyborców – zaznaczył minister.
Ministerstwo przypomina, że dzięki profilowi zaufanemu można dokonać wielu formalności. A wśród nich jest możliwość rozliczenia podatków, złożenia wniosku o 500+, uzyskać online dowód osobisty z warstwą elektroniczną, zgłosić narodziny dziecka, sprawdzić swoje punkty karne, założyć jednoosobową działalność gospodarczą, czy zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta.
JS/PAP