fbpx
Strona głównaWojnaAż 91% Ukraińców chce wejścia do Unii Europejskiej

Aż 91% Ukraińców chce wejścia do Unii Europejskiej

-

Zgodnie z najnowszym sondażem, aż 91% obywateli Ukrainy chce, aby ich kraj wstąpił do Unii Europejskiej. Dane te wskazują na rekordowy wzrost liczby osób popierających wejście do wspólnoty. Nastąpił jednak spadek poparcia dla wstąpienia do NATO. 

Coraz więcej obywateli ukraińskich za UE

Zdaniem 91% mieszkańców Ukrainy wejście do Unii Europejskiej ma być dobrym krokiem na drodze rozwoju kraju i uzyskania niezależności od Rosji. Co ciekawe, jeszcze w 2017 roku wstąpienia do UE chciało niecałe 50% Ukraińców. Na podstawie danych można stwierdzić, że najważniejszym motywem dla obywateli tego kraju, jest tocząca się obecnie wojna. To właśnie w momencie jej rozpoczęcia coraz większa liczba mieszkańców Ukrainy zaczęła popierać wstąpienie państwa do Unii Europejskiej. Już w pierwszych dniach marca odsetek popierających wejście do UE wzrósł z 68% do 86% i cały czas rósł, aż dotarł do obecnego odsetka, czyli 91%. Dodatkowo zapytano mieszkańców o to, kiedy Ukrainie uda się wejść do wspólnoty europejskiej. Aż 56% mieszkańców uważa, że nastąpi to w trakcie następnych dwóch lat.Jednocześnie w tym samym raporcie wykazano, że 95% obywateli Ukrainy uznaje, że uda im się odeprzeć rosyjską inwazję. Na samym początku

Spadek zainteresowania NATO

Obywatele Ukrainy na początku wojny w znacznym stopniu popierali wejścia ich kraju do NATO. Za takim działaniem było aż 76% respondentów. Obecnie odsetek ten jednak spadł do 68%, co wskazuje na zmniejszenie zainteresowania NATO. W tym miejscu warto dodać, że Angela Merkel, była kanclerz Niemiec, wypowiedziała się ostatnio na temat NATO i stwierdziła, że wciąż jest przeciwna przyjęciu Ukrainy do tej organizacji.

 

Sondaż został przeprowadzony na grupie 1500 mieszkańców Ukrainy pod koniec marca 2022 roku.

 

Kategorie

Najnowsze

Najczęściej czytane

Zobacz również