fbpx
Strona głównaArchiwumExatel chce się włączyć w program Cyfrowego Trójmorza

Exatel chce się włączyć w program Cyfrowego Trójmorza

-

Inicjatywa Cyfrowego Trójmorza ma na celu wzmocnienie współpracy dwunastu państw w regionie morza Adriatyckiego, Bałtyckiego oraz Czarnego. Jednym z elementów ma być budowa transgranicznej infrastruktury cyfrowej, która pozwoli na bezpieczne przesyłanie danych z północy na południe regionu, z jednoczesnym wykorzystaniem technologii światłowodowej i 5G.

– Chcemy się włączyć w inicjatywę Cyfrowego Trójmorza, żeby budowie "twardej infrastruktury" drogowo-kolejowej w ramach krajów Trójmorza towarzyszyła rozbudowa wspólnej infrastruktury telekomunikacyjnej i zacieśnienie współpracy z operatorami w krajach Trójmorza – powiedział PAP Bończa Tomaszewski.

Jak zaznaczył prezes Exatela, jednym z elementów tego programu jest otwarcie w listopadzie tzw. punktu obecności telekomunikacyjnej (poinf of presence) w czeskiej Pradze.

– Do tej pory punkty te – w Moskwie, Kijowie, Amsterdamie, Londynie i Frankfurcie – budowaliśmy na linii wschód-zachód, na której odbywa się główny ruch w telekomunikacji. Dzięki temu już teraz łączymy placówki polskich firm czy banków w całej Europie. Teraz chcemy rozbudowywać sieci w kierunku północ-południe, bo uważamy, że ruch północ-południe jest mniejszy m.in. właśnie dlatego, że nie ma infrastruktury. Nie ma handlu, bo nie ma drogi. A to pomoże również polskim firmom w ich ekspansji na rynki zagraniczne – mówi prezes Exatela.

Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

JS/PAP

Kategorie

Najnowsze

Najczęściej czytane

Zobacz również