fbpx
Strona głównaArchiwumFed tnie stopy procentowe do zera

Fed tnie stopy procentowe do zera

-

Fed, który obniżył niedawno stopy procentowe, poinformował, że obniża je jeszcze o 1 pkt. proc. i rozluźnia normy dotyczących rezerw bankowych, by zwiększyć podaż kredytów.

Bank centralny USA rozpoczął skoordynowaną kampanię wraz z Bank of England, bankami centralnymi Japonii, Kanady, Szwajcarii i Europejskim Bankiem Centralnym (EBC), by zapewnić globalną płynność – poinformowały Bank Kanady i EBC.

Jak podaje AFP, Fed zamierza utrzymać stopę proc. bliską zera do czasu, gdy gospodarka ustabilizuje się po kryzysie spowodowanym epidemią koronawirusa.

Niedzielny wspólny ruch sześciu największych banków centralnych świata w celu zwiększenia dostępu do dolara pomoże poprawić płynność globalnego systemu finansowego i złagodzić napięcia na światowych rynkach – powiedział gubernator Bank of England, Mark Carney.

"Dzisiejsze skoordynowane działania głównych banków centralnych poprawią światową płynność finansową poprzez obniżenie cen i wydłużenie maksymalnego czasu trwania operacji pożyczkowych w dolarach amerykańskich" – napisał Carney we wspólnym oświadczeniu z Andrew Baileyem, który w poniedziałek zastąpi go na stanowisku gubernatora BoE.

W środę Bank Anglii sam obniżył główną stopę procentową z 0,75 proc. do rekordowo niskiego poziomu 0,25 proc. Był to pierwszy przypadek od kryzysu finansowego z 2008 roku, gdy Bank Anglii zdecydował się na zmianę stóp procentowych poza ustalonymi terminami posiedzeń Komitetu Polityki Monetarnej.

PAP

Kategorie

Najnowsze

Najczęściej czytane

Zobacz również