fbpx
Strona głównaArchiwumHistoria venture capital

Historia venture capital

-

Jak przeczytać możemy w materiale Piotra Rosika opublikowanym na serwisie "forsal.pl", książka prof. Toma Nicholasa "VC: An American History" (Harvard University Press 2019) w bardzo ciekawy i porywający sposób opowiada historię kapitału venture (czyli lubiącego ryzyko), którego celem jest inwestycja w odważne przedsięwzięcia na początkowym stadium.

Początkiem były wyprawy wielorybnicze. Obecnie zaś fundusze VC finansują większość projektów rozwijających się w Dolinie Krzemowej. Jak zauważa Piotr Rosiak, to dzięki tej inicjatywie jeździmy dziś Uberem, wynajmujemy pokoje za pośrednictwem Airbnb, czy komunikujemy się przez WhatsApp.

Proponowana książka prof. Nicholasa przeprowadzi czytelnika przez cały okres rozwoju kapitału venture od czasów wypraw morskich do ery zaawansowanej komputeryzacji. Zauważymy również, mimo różnic czasu i przedmiotu inwestycji, zadziwiające podobieństwo dotyczące dywersyfikacji ryzyka. Poznamy, jak wiele znanych nam dzisiaj, globalnych projektów powstało dzięki temu, że ktoś kiedyś podjął odpowiednio duże ryzyko.

Więcej na temat propozycji prof. Toma Nicholasa "VC: An American History" przeczytasz tutaj.

JS/Forsal.pl

Kategorie

Najnowsze

Najczęściej czytane

Zobacz również