fbpx
Strona głównaArchiwumHiszpański rząd chroni firmy Ibex przed inwestorami zagranicznymi

Hiszpański rząd chroni firmy Ibex przed inwestorami zagranicznymi

-

– W obliczu kryzysu sanitarnego musimy nie tylko troszczyć się o nasze zdrowie, ale także zatrzymać krzywą zatrudnienia i produkcji. Dziś uchwaliliśmy ustawę, największą mobilizację gospodarczą w historii naszej demokracji, w celu stworzenia tarczy społecznej w naszym kraju. Chcę podziękować za wsparcie udzielone przez biznesmenów, związków zawodowych i partnerów społecznych. Razem musimy zmierzyć się z problemami wynikającymi z kryzysu zdrowotnego. Stan wyjątkowy i środki pandemii dotykają wiele rodzin, dlatego musimy walczyć o nasze zdrowie i ekonomię. Musimy bronić naszych rodzin – powiedział premier Pedro Sanchez.

Stanowcze środki

Firmy muszą czuć się chronione, w tym celu uruchomione zostanie 200 miliardów euro, czyli około 20% PKB. Z tej kwoty 117 miliardów pochodzić będzie ze środków publicznych, zaś pozostałe 83 miliardy z „mobilizacji zasobów prywatnych – dodał Sanchez.

Załamanie giełdowe spowodowane przez koronawirusa uderzyło w Ibex 35. Aby uchronić spółki giełdowe i zapobiec przedostaniu się hiszpańskich firm z sektorów strategicznych w ręce zagranicznych podmiotów, rząd zdecydował się „zreformować przepisy inwestycyjne, aby uniemożliwić firmom spoza UE przejęcie kontroli nad hiszpańskimi podmiotami w sektorach strategicznych”. W swoim wystąpieniu Pedro Sanchez podkreślił, że jego gabinet chce uniemożliwić firmom zagranicznym skorzystanie z „łącznego spadku” wartości akcji spółek hiszpańskich, „w sytuacji kryzysu gospodarczego i skrajnej niestabilności na rynkach finansowych”.

Pomoc dla przedsiębiorców

Premier Hiszpanii zapewnił przedsiębiorców, że w tych trudnych chwilach nie zostaną sami. Aby zapewnić płynność finansową, rząd zatwierdził linię gwarancji dla hiszpańskich firm o wartości 100 miliardów euro. Za pomocą tego środka rząd ma nadzieję rozwiązać problemy koniunkturalne wynikające z wypłacalnością firm i zapobiec ich ewentualnemu upadkowi. Z powodu pandemii składki na ubezpieczenie społeczne zostaną odroczone i zmniejszone.

Pedro Sanchez zapewnił, że „nikt nie straci domu ani nie zostanie eksmitowany podczas tego kryzysu”. W tym celu zostanie wprowadzone moratorium na spłatę kredytów hipotecznych dla osób, które straciły pracę lub których dochód zmniejszył się z powodu koronawirusa. Sanchez nie podał więcej szczegółów na temat tej inicjatywy ale już wiadomo, że wprowadzone rozwiązania są odpowiedzią na ewentualne zwolnienia grupowe spowodowane koronawirusem.

Ochrona zatrudnienia

– Proszę wszystkich pracodawców, nie zwalniajcie ludzi! To czasowy kryzys – w takich słowach premier Hiszpanii zaapelował do przedsiębiorców. Osoby, które zostaną zwolnione z powodu redukcji etatów, a także pracownicy tymczasowi, będą mogły liczyć na zasiłek dla bezrobotnych nawet w sytuacji, gdy nie spełnią warunku stażu niezbędnego do uzyskania świadczenie. W celu opanowania pandemii Sanchez zaapelował, aby w tych sektorach w których to możliwe, stosować telepracę.

– Rozszerzamy ochronę dotyczącą dostaw podstawowych mediów to znaczy energii, wody i telekomunikacyjnych – podkreślił premier. Zakazanym będzie pozbawienie tych usług konsumentów niezdolnych do opłacenia faktur z powodu kryzysu.

Kategorie

Najnowsze

Najczęściej czytane

Zobacz również