fbpx
Strona głównaArchiwumKapitał to wciąż towar deficytowy. NASZA DEBATA

Kapitał to wciąż towar deficytowy. NASZA DEBATA

-

Potwierdza to badanie przeprowadzone na zlecenie firmy NFG przez Instytutu Keralla Research. Wynika z niego, że jedna na pięć firm spotyka się z odmową przy rozpatrywaniu wniosku kredytowego. Najgorzej jest jeśli chodzi o małe spółki, tutaj wskaźnik odmów wynosi niemal 25 proc. A jeszcze w 2016 roku tylko 14 proc. przedsiębiorstw nie otrzymywało finansowania bankowego. Dla wielu polskich firm na tym poszukiwania pieniędzy się kończą. Problemem jest płytki rynek kapitałowy, który nie stwarza zbyt wielu możliwości do alternatywnego pozyskania środków na rozwój biznesu. Mniejsze firmy nie mają też dostatecznej wiedzy o tym rynku, stąd bank jest dla nich pierwszą i ostatnią instancją i od jego decyzji uzależniają swój los. Jego odmowa brzmi zatem często jak wyrok. Banki w tej sytuacji też nie mają łatwego życia, trzeba pamiętać, że obowiązują je liczne regulacje nie dające przecież pełnej swobody w udostępnianiu środków.

Ostatnie zmiany w kodeksie spółek handlowych, wprowadzające małą spółkę akcyjną, wskazują jednak, że o kapitał może być łatwiej. Mniejszy formalizm oraz współpraca z zewnętrznym inwestorem bez ryzyka utraty kontroli nad biznesem stwarzają ciekawe możliwości dla nowopowstałych przedsięwzięć. Chodzi tu szczególnie o start-upy, gdzie kluczowe są pomysł i pasja. Niektórzy nadziei upatrują w Pracowniczych Planach Kapitałowych, które docelowo zasilić mają polski rynek kapitałowy sumą nawet ponad 20 miliardów złotych rocznie. Swoje plany na rozruszanie rynku ma także Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, na GPW trwają prace nad tym aby oferta dla przedsiębiorstw z sektora MŚP była znacznie bogatsza niż dotąd. Więcej kapitału dla polskiej gospodarki to także cel prac nad nową strategią rozwoju rynku kapitałowego, za które odpowiada Ministerstwo Finansów. Swoje działania podejmuje również Polski Fundusz Rozwoju, który uruchomił fundusz funduszy pod nazwą PFR Ventures.

Powyższe pokazuje, że mimo niskich stóp procentowych wciąż podejmować trzeba działania aby warunki dostępu do kapitału były jak najlepsze. To jedno z wyzwań rozwojowych naszego kraju, bez kapitału, także tego z wyższą tolerancją dla ryzyka, trudno nam będzie o nowatorskie i przełomowe przedsięwzięcia biznesowe. A przecież przed rodzimymi firmami wiele wyzwań, coraz częściej konkurują one na bardzo trudnych rynkach zagranicznych. Do tego zmagają się z brakiem rąk do pracy i transformacją technologiczną wynikającą ze zmian jakie niesie ze sobą przemysł 4.0. Aby się rozwijać, muszą inwestować, podnosić wydajność produkcji, optymalizując przy tym koszty. Dlatego Rada Gospodarcza Strefy Wolnego Słowa i Forum Polskiej Gospodarki wspólnie postanowiły zorganizować debatę na temat dostępu firm z sektora MŚP do kapitału. Wydarzenie odbyło się 10 września w Centrum Prasowym Foksal w Warszawie. Poniżej relacja z debaty przygotowana przez TV Republika:

 

Kategorie

Najnowsze

Najczęściej czytane

Zobacz również