fbpx
Strona głównaArchiwumKoronawirus. Rząd częściowo zamyka galerie handlowe i restauracje

Koronawirus. Rząd częściowo zamyka galerie handlowe i restauracje

-

– Naszym podstawowym zadaniem jest powstrzymanie takiego przyrostu (zakażeń koronawirusem – red.), jaki mają nasi sąsiedzi – powiedział premier podczas piątkowej konferencji prasowej. Ocenił, że to kluczowe dla bezpieczeństwa i zdrowia Polaków. – Jesteśmy zobowiązani do wszelkich kroków, by bezpieczeństwo było utrzymane. Do tego potrzebna jest odpowiedzialność. Dlatego zdecydowaliśmy się na wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego i przywrócenia kontroli na granicach – dodał.

Poza tym rząd zdecydował o zamknięciu galerii handlowych od nocy z piątku na sobotę. Czynne mają być tam tylko sklepy spożywcze, drogerie i apteki, a także pralnie. Restrykcje nie dotyczą sklepów poza galeriami.

– Podjęliśmy też decyzję o zawieszeniu działalności wszystkich restauracji, pubów, klubów, kasyn – powiedział premier. Punkty gastronomiczne będą mogły prowadzić sprzedaż posiłków na wynos lub z dowozem.

Kolejnym punktem jest zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób o charakterze publicznym, państwowym i religijnym. Dotyczy to zarówno spotkań w budynkach, jak i na świeżym powietrzu.

– To racjonalny kompromis. Trudny, ale racjonalny – powiedział premier. Przyznał, że te obostrzenia są dla Polaków uciążliwe, ale – jak mówił – trzeba wyważyć między komfortem życia a bezpieczeństwem. – Niestety spodziewamy się w najbliższych dniach fali zachorowań. Bez tych decyzji ta fala mogłaby się wymknąć spod kontroli. Nie możemy na to pozwolić – powiedział premier. – Wszystkich, a szczególnie dzieci i młodzież proszę: spędźmy ten czas w domu. Apeluję do pracowników o to, by w miejscu pracy zachowali ścisłe zasady higieny – mycie rąk, dezynfekcja – dodał.

– Od tego, jak się teraz zachowamy, zależy los naszych najbliższych – mówił minister zdrowia Łukasz Szumowski. – To nie jest czas na zabawę, to czas na wspólne racjonalne działanie, by przerwać ten pas transmisyjny przenoszenia zarażenia z człowieka na człowieka – mówił. Wskazywał, że to ostatni moment na wprowadzenie tak restrykcyjnych zasad. Apelował o rozsądek i dziękował lekarzom, pielęgniarkom, diagnostom, ratownikom, a także samorządom.

Szef MSWiA Mariusz Kamiński poinformował, że w najbliższych godzinach zostaną ogłoszone dwa rozporządzenia: pierwsze dotyczy przywrócenia kontroli na granicach, a drugie – obostrzeń dla cudzoziemców i kwarantanny. – To bardzo trudna decyzja, ale ona była konieczna – powiedział.

PAP

Kategorie

Najnowsze

Najczęściej czytane

Zobacz również