fbpx
Strona głównaArchiwumKoronawirus. USA przesunęły termin płacenia podatków

Koronawirus. USA przesunęły termin płacenia podatków

-

Przesuwamy Tax Day z 15 kwietnia na 15 lipca. Wszyscy podatnicy i wszystkie firmy otrzymają dodatkowy czas na złożenie dokumentów i dokonanie płatności – poinformował na Twitterze sekretarz skarbu Stanów Zjednoczonych Ameryki Steven Mnuchin. Jak dodał, za wywiązanie się z obowiązków podatkowych po 15 kwietnia, ale przed połową lipca, administracja skarbowa nie naliczy kar i odsetek.

Równocześnie Mnuchin zaapelował do Amerykanów, którzy mogą otrzymać zwrot podatku, o złożenie dokumentów bez zbędnej zwłoki, by jak najszybciej odzyskać pieniądze.

Amerykanie nie są pierwszymi, którzy zdecydowali się na podobny krok podatkowy. Także polscy podatnicy po przyjęciu zapowiedzianej przez rząd tarczy antykryzysowej zyskają dodatkowe 2 miesiące na rozliczenie podatków za 2019 r. Termin złożenia deklaracji rocznych i uregulowania ewentualnych dopłat zostanie przesunięty z 30 kwietnia na 30 czerwca.

Także państwa naszego regionu – Czechy, Słowacja, Litwa i Łotwa odroczyły terminy składania deklaracji podatkowych. Czesi zdecydowali, że deklaracje można bezkarnie składać bez podania przyczyny do 3 miesięcy po upływie ustawowego terminu, a Litwini znieśli obowiązek składania deklaracji przez przedsiębiorców, którzy zawiesili działalności.

Inne europejskie państwa idą tą samą drogą – Francuzi przesunęli na czerwiec termin płatności zaliczek na podatek dochodowy, a te które wpłacono mogą być zwrócone. Podobne czasowe zwroty podatków zapłaconych od stycznia 2020 będą możliwe w Szwecji.

Niemcy uchylili przepisy o naliczaniu odsetek podatkowych w przypadku firm dotkniętych kryzysem. Z kolei rząd w Belgii będzie oferował firmom, którym spadły dochody, ulgi podatkowe.

Dalej poszli Australijczycy oraz Kanadyjczycy. Ci pierwsi umorzyli odsetki podatkowe wstecznie od 23 stycznia. Kanadyjczycy pozwolili odroczyć płatności podatków dochodowych do końca sierpnia bez konieczności płacenia z tego tytułu kar czy odsetek.

Na odroczenie płatności podatków oraz składania zeznań podatkowych bez konieczności składania wyjaśnień zdecydowano się także w Japonii.

Kategorie

Najnowsze

Najczęściej czytane

Zobacz również