fbpx
Strona głównaArchiwumLIST OTWARTY PREZESA RADY GOSPODARCZEJ SWS DO MINISTRA FINANSÓW

LIST OTWARTY PREZESA RADY GOSPODARCZEJ SWS DO MINISTRA FINANSÓW

-

Szanowny Panie Ministrze,

w związku z działaniami podjętymi w walce z epidemią koronawirusa wiele polskich przedsiębiorstw stanęło w obliczu poważnych problemów finansowych. Trudności te dotyczą szczególnie zachowania płynności finansowej, sprawy tak istotnej dla każdego, kto prowadzi działalność gospodarczą.

W ostatnich dniach Sejm RP przyjął pakiet ustaw zwanych tarczą antykryzysową. Jej uchwalenie uznajemy za krok w dobrym kierunku. Dzięki rozwiązaniom zawartym w tym pakiecie, można mieć nadzieję na zachowanie znacznej części zagrożonych miejsc pracy. Z rządu płyną jednak sygnały, że nie jest to ostatnie słowo w walce o obronę polskiej gospodarki.

Wiem, że Pan Minister wsłuchuje się w głos przedsiębiorców, a każdego podatnika traktuje jak klienta, któremu należy się wysokiej jakości obsługa. Zdaję sobie sprawę z tego, że budżet państwa ma swoje ograniczenia. Mając jednak na uwadze powagę sytuacji oraz pańskie nastawienie do podatników, zwracam się do Pana z prośbą o rozważnie rozwiązań wspomagających płynność polskich przedsiębiorstw. Chodzi mi szczególnie o regulacje w podatku VAT. Po konsultacjach z naszymi ekspertami oraz członkami naszego Stowarzyszenia, chciałbym zaproponować, aby w ustawie o podatku od towarów i usług znalazł się przepis mówiący, iż na czas trwania epidemii oraz 3 miesiące po jej zakończeniu nadwyżka podatku naliczonego nad należnym zwracana była w terminie do 14 dni. Dodatkowo proponuję, aby w tym samym okresie zawieszone zostało funkcjonowanie mechanizmu podzielonej płatności. Obie te propozycje pozwolą polskim firmom przetrwać tę trudną sytuację, w jakiej się obecnie znalazły, tak aby w przyszłości mogły wrócić do normalnego funkcjonowania.

Liczę, że przedłożone rozwiązania spotkają się z zainteresowaniem Pana Ministra. Jestem przekonany, że współpraca i konsultacje miedzy rządem a przedsiębiorcami przynieść mogą pożytek całej polskiej gospodarce. Celem obu stron jest bowiem rozwój naszego kraju i dobrobyt jego Obywateli.

Z poważaniem
Piotr Hofman
prezes Rady Gospodarczej Strefy Wolnego Słowa

Kategorie

Najnowsze

Najczęściej czytane

Zobacz również