fbpx
Strona głównaArchiwumMaląg: W najbliższych miesiącach stopa bezrobocia będzie naturalnie wzrastać

Maląg: W najbliższych miesiącach stopa bezrobocia będzie naturalnie wzrastać

-

Najnowsze dane GUS wskazują, że bezrobocie rejestrowane w Polsce na koniec października 2019 roku było na poziomie 5%, czyli mniej o 0,1% niż w miesiącu poprzednim. Jest to też o 0,7% mniej niż w październiku 2018 roku.

Szacunki MRPiPS oparte na informacjach z urzędów pracy zakładały utrzymanie wartości z września, zatem wynik jest lepszy od spodziewanego.

– Oznacza to, że wskaźnik po raz kolejny przyjął rekordowo niską wartość w całej historii gospodarki rynkowej Polski. To nieznacznie więcej niż szacowana dla gospodarki stopa bezrobocia naturalnego, która według NBP wynosi ok. 4% – powiedziała PAP minister Maląg.

– W związku z końcem prac sezonowych w takich branżach, jak budownictwo, turystyka, rolnictwo czy ogrodnictwo, stopa bezrobocia w kolejnych miesiącach będzie naturalnie wzrastać, ale spodziewamy się naprawdę nieznacznych wzrostów – skomentowała szefowa MRPiPS.

Według minister, zgodnie z najnowszymi szacunkami, poziom stopy bezrobocia na koniec roku powinien wynieść 5,2%. Oznaczałoby to rezultat lepszy od prognozy ministra finansów (5,5%).

JS/PAP

Kategorie

Najnowsze

Najczęściej czytane

Zobacz również