fbpx
Strona głównaArchiwumMasz jednoosobową działalność gospodarczą? Musisz to wiedzieć!

Masz jednoosobową działalność gospodarczą? Musisz to wiedzieć!

-

Od nowego nastąpi zmiana. Stanie się tak z powodu wprowadzenia obowiązkowego mechanizmu podzielonej płatności (Split Payment) w kolejnych branżach czy białej listy podatników VAT.

Jednak pytając o tą kwestię ekspertów, jesteśmy uspokajani – banki mają bogatą ofertę rachunków firmowych. Niektóre z nich chętne są nawet dopłacić za założenie konta firmowego właśnie u nich, nie jest to zatem problemem dla firmy. Uspokaja też ministerstwo finansów, które przedstawia na swoich stronach internetowych wiele informacji na temat zmian od 2020 roku.

– W związku z uruchomieniem od 1 września 2019 r. nowego wykazu podatników VAT przypominamy, że obowiązek zapłaty na rachunek wskazany na wykazie podatników VAT wejdzie w życie od 1 stycznia 2020 r. Dopiero od tego dnia podatnik, podczas zapłaty na rachunek spoza wykazu, musi liczyć się z konsekwencjami w podatku dochodowym i z odpowiedzialnością solidarną w VAT. Oznacza to, że do 31 grudnia 2019 r. zapłata na rachunek spoza wykazu nie pociąga za sobą konsekwencji podatkowych. – mówi cytowany przez "Filary Biznesu" Krystian Mazur z Biura Prasowego Ministerstwa Finansów.

– Obecnie podatnicy mają czas, aby poznać zasady funkcjonowania wykazu, sposób wyszukiwania danych o swoich kontrahentach, jak również zweryfikować aktualność swoich danych i sprawdzić, czy ich rachunki widnieją w wykazie – oświadcza Mazur.

W wykazie umieszczane są jedynie rachunki rozliczeniowe lub imienne rachunki w SKOK, otwarte w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.

– Jeżeli zatem do działalności gospodarczej podatnik wykorzystuje rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy (tzw. ROR), to taki rachunek nie będzie zamieszczony w wykazie – wyjaśnia Krystian Mazur.

JS/Filary Biznesu

Kategorie

Najnowsze

Najczęściej czytane

Zobacz również