fbpx
Strona głównaArchiwumKONGRES 590: Miliardy na inwestycje, czy polskie firmy wygrają wyścig?

KONGRES 590: Miliardy na inwestycje, czy polskie firmy wygrają wyścig?

-

O tym podczas kolejnej edycji Forum 590 dyskutowali przedstawiciele administracji publicznej, największych polskich spółek energetycznych, firm prywatnych, agencji rządowych i eksperci.

Podczas pierwszej debaty eksperci rozmawiali o tym, jak ważne jest stworzenie dobrych uwarunkowań prawnych oraz odpowiednich założeń do rozpoczynania inwestycji offshore.

Artur Soboń, sekretarz stanu w MAP, zwrócił uwagę, że kluczowe jest to, aby przy tak dużym procesie inwestycyjnym, w którym Polska będzie wydawać około 100 mld zł i generować 11 GW mocy zainstalowanej z offshore do 2040 r., wykorzystać potencjał rodzimych firm i przedsiębiorców, tworzyć nowe miejsca pracy w kraju. Wskazał, że olbrzymi postęp w tej dziedzinie to szansa dla krajowych firm na co najmniej 50 proc. udział w tym projekcie. To również miejsca pracy dla prawie 80 tys. osób.

Ireneusz Zyska, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu podkreślił, że Polska jest dobrze przygotowana do procesu transformacji energetycznej. „Podjęliśmy działania w zakresie procesów inwestycyjnych – skupiliśmy się na przygotowaniu dobrego prawa, które zostało świetnie odebrane przez wszystkich interesariuszy. Przygotowaliśmy partnerstwo dla rozwoju energetyki wiatrowej, które skupia ponad 150 interesariuszy. Ponad 100 polskich firm pracuje na rzecz światowego łańcucha dostaw dla energetyki wiatrowej” – dodał minister.

Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej powiedział: „Planując inwestycje w morskie farmy wiatrowe stawiamy za główny cel, aby z tej wielkiej szansy skorzystało jak najwięcej polskich firm. PGE Polska Grupa Energetyczna będzie organizowała w najbliższym czasie koleje spotkanie z potencjalnymi wykonawcami. Przedstawimy plan i harmonogram naszych postępowań, które będziemy realizowali w ramach inwestycji w morskie farmy wiatrowe. Zachęcam polskich przedsiębiorców, aby startowali w tych przetargach. Zrobimy wszystko, aby umożliwić im pozyskanie niezbędnej wiedzy, tak aby polskie firmy mogły złożyć najatrakcyjniejsze oferty.”

Paweł Szczeszek, prezes zarządu Enei zapowiedział, że Grupa Enea jest na drodze transformacji aktywów wytwórczych w kierunku zeroemisyjnym, a swoją przyszłość i rozwój wiąże przede wszystkim z odnawialnymi źródłami energii. Podkreślił ambitne plany w zakresie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, a także prace nad nową Strategią Grupy Enea, która w jeszcze większym stopniu będzie podkreślała rosnące znaczenie OZE dla przyszłości sektora energetycznego.

Zobacz Panel 1:

Inwestycje w offshore – jak polskie firmy mogą wykorzystać szansę zdobycia nowych kompetencji?

Zmiana sposobu produkcji energii na tzw. zieloną stanowi ogromną szansę rozwoju dla polskich przedsiębiorców. Pytania o jej wykorzystanie i o narzędzia, jakie agencje rządowe mają do dyspozycji, aby wspierać rozwój polskich przedsiębiorców, były tematem drugiego panelu.

Przemysław Kurczewski, z-ca dyrektora NCBiR mówił, że to co jest potrzebne polskim przedsiębiorcom, to posiadanie własnych technologii i know-how, które mogłyby zostać wykorzystane do konkurowania z zagranicznymi podmiotami. Podkreślił wsparcie NCBiR w dostępie do finansowania badań i rozwoju w offshore.

Przedstawiciele firm prywatnych, Łukasz Porzuczek, Prezes Grupy GeoFusion oraz Henryk Spierewka, Prezes Zarządu Elbud Katowice zwrócili uwagę na to, że polskie firmy potrzebują nie tylko przyjaznego otoczenia prawnego, biznesowego, finansowego, ale przede zabezpieczenia swoich interesów poprzez najważniejsze instytucje rządowe. Kompetencje już mają.

Wyścig o zyski z offshore na polskim Bałtyku już się rozpoczął. Czy skorzystają na tym polskie firmy? Te odpowiedzi poznamy wkrótce.

Zobacz panel 2:

Kategorie

Najnowsze

Najczęściej czytane

Zobacz również