fbpx
Strona głównaArchiwumMinisterstwo Finansów proponuje krajom UE wspólną walkę z wyłudzeniami VAT

Ministerstwo Finansów proponuje krajom UE wspólną walkę z wyłudzeniami VAT

-

PAP zapytał Sarnowskiego o jego zadania w roli pełnomocnika ministra finansów ds. współpracy międzynarodowej w zakresie podatku VAT. Wiceminister zwrócił uwagę na powolny przepływ informacji między podatkowymi administracjami.

– Już teraz jesteśmy europejskim liderem, jeśli chodzi o zaawanstowane narzędzia analityczne. Obszarem możliwym do poprawy jest natomiast wolumen danych, które otrzymujemy. Tymczasem, jeśli chodzi o wymianę informacji z zagranicą, dokonywana jest ona z opóźnieniami, co znacznie utrudnia wykorzystanie pozyskanych danych na potrzeby analiz prowadzonych przez Krajową Administrację Skarbową. To bolączka całej UE – powiedział wiceminister finansów.

Sarnowski podkreślił, że skala wyłudzeń VAT w krajach UE jest duża, mowa tu o kwotach rzędu 40-60 mln euro rocznie. Problem zatem jest powszechny, a jedną z jego przyczyn jest słaba współpraca między administracjami podatkowymi krajów UE.

– Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu na większy wolumen danych, które moglibyśmy pozyskiwać do analizy oraz oczekiwaniom partnerów z innych krajów UE, zdecydowaliśmy się na stworzenie całkowicie nowego narzędzia współpracy międzynarodowej – powiedział Sarnowski.

Według wiceministra nową jakością byłoby wprowadzenie opartych na polskim modelu umów o pogłębionej współpracy między administracjami podatkowymi. Tego typu porozumieniami objęte są aktualnie jedynie Czechy i Słowacja oraz Hiszpania i Portugalia.

– Polska chciałaby stworzyć sieć tego rodzaju umów. W środę minister Kościński podpisał listy do ministrów finansów wszystkich państw UE, w których zaprosił ich przedstawicieli do Warszawy na koniec stycznia na rozmowy dotyczące deklaracji o wspólnej walce z wyłudzeniami VAT. Załącznikiem do nich jest modelowa umowa o pogłębionej współpracy między administracjami – mówi PAP wiceminister.

Sarnowski twierdzi, że Polska ma wiele do zaoferowania w kwestii VAT. Jesteśmy jedynym krajem dysponującym systemem wymiany informacji z bankami STIR, a także prowadzimy zaawansowane analizy plików JPK. Polski urząd skarbowy jako pierwszy wystawił swoje zadanie na Hackatonie, dysponujemy także programem GovTech Polska oferującym narzędzia dla skarbówki.

JS/PAP

Kategorie

Najnowsze

Najczęściej czytane

Zobacz również