fbpx
Strona głównaArchiwumMinisterstwo Finansów zapowiada kolejne działania na rzecz zmniejszenia luki podatkowej

Ministerstwo Finansów zapowiada kolejne działania na rzecz zmniejszenia luki podatkowej

-

Wiceminister Sarnowski powiedział też, że w planach Ministerstwa Finansów jest oszacowanie wysokości luki w CIT. Komisja Europejska finansuje program jej liczenia, a proces zaczął się już we wrześniu tego roku. Realizuje go resort finansów i Bank Światowy.

Sarnowski był pytany o możliwość dalszego pomniejszania luki w VAT.

– Biorąc pod uwagę duże kraje UE, to państwem, które ma najmniejszą lukę w VAT, jest Francja, U nas jest to 9,5 proc., we Francji – 5 proc. Oznacza to, że lukę podatkową w VAT dałoby się jeszcze obniżyć. Chcielibyśmy w tym kierunku dążyć. Przy czym musimy pamiętać, że luka podatkowa składa się z kilku elementów, nie są to tylko wyłudzenia – zaznaczył Sarnowski.

– Bezsprzecznie będą podejmowane kolejne działania w kierunku zmniejszenia luki podatkowej – dodał wiceminister finansów.

Sarnowski poinformował też o planach resortu co do zmian w podatku VAT i zapowiedział "nowe otwarcie". Ma to się wiązać z uproszczeniem podatku oraz "innym podejściem".

– Planujemy nowe otwarcie w podatku od towarów i usług. Więcej szczegółów przekażemy w przyszłym roku. Będzie się to również wiązało z uproszczeniami oraz innym podejściem do tego podatku. Chcielibyśmy prowadzić stały audyt rozwiązań VAT-owskich w kierunku upraszczania tego podatku i zdejmowania niepotrzebnych barier – powiedział Sarnowski.

Wiceminister finansów powiedział także, że MF w ciągu roku planuje przedstawić pierwsze szacunki wysokości luki w CIT w Polsce.

– Resort finansów planuje oszacować wysokość luki w CIT. We wrześniu tego roku rozpoczął się program liczenia jej wielkości w Polsce. Program finansuje Komisja Europejska, a realizuje Ministerstwo Finansów we współpracy z Bankiem Światowym. (…) Pierwsze wyniki powinny być dostępne w perspektywie roku, może półtora – zapowiedział Sarnowski.

– Mam nadzieję, że będzie to pewnego rodzaju asumpt, aby ocenić efektywność wprowadzanych w ostatnich latach narzędzi uszczelniających system – powiedział.

– Wprowadzenie tzw. estońskiego CIT-u planowane jest na 2021 rok, a pierwszy projekt powinien się pojawić w II kwartale 2020 r. – zapowiedział wiceminister.

Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

Kategorie

Najnowsze

Najczęściej czytane

Zobacz również