fbpx
Strona głównaArchiwumNBP przewiduje spowolnienie polskiej gospodarki

NBP przewiduje spowolnienie polskiej gospodarki

-

– To nie czynniki wewnętrzne decydują o tym, że ten wzrost będzie lekko niższy. Drugi raz mamy minusowy odczyt w Niemczech. To ma duże znacznie – oznajmił prezes NBP.

Bank Światowy prognozował w ostatnim czasie takie wyniki.

Podobnie Rada Polityki Pieniężnej podała do wiadomości informacje o dobrej koniunkturze polskiej gospodarki, "chociaż napływające dane wskazują na prawdopodobne obniżenie się tempa wzrostu gospodarczego w III kw., do czego przyczynia się głównie osłabienie koniunktury za granicą".

RPP informuje, że "napływające dane wskazują jednocześnie na dalszy, choć wolniejszy wzrost inwestycji w gospodarce". Pozytywnie na wzrost gospodarczy w Polsce wpływa rosnąca konsumpcja, dobra sytuacja na rynku pracy, jak też dobre nastroje konsumentów.

"Jednocześnie utrzymuje się niepewność dotycząca skali i trwałości osłabienia koniunktury za granicą oraz jego wpływu na krajową aktywność gospodarczą" – podano w komunikacie RPP

Przewiduje się, że wzrost cen oscylować będzie w okolicach celu inflacyjnego, natomiast aktualny poziom stóp procentowych

"sprzyja utrzymaniu polskiej gospodarki na ścieżce zrównoważonego wzrostu oraz pozwala zachować równowagę makroekonomiczną".

JS/Business Insider

Kategorie

Najnowsze

Najczęściej czytane

Zobacz również