fbpx
Strona głównaArchiwumOcieplenie w relacjach handlowych między Chinami i USA

Ocieplenie w relacjach handlowych między Chinami i USA

-

Jak donosi "Bloomberg", rzecznik Ministerstwa Handlu w Chinach Gao Feng oznajmił, iż USA i Chiny uzgodniły stopniowe wzajemne zniesienie ceł na towary.

– W ciągu ostatnich dwóch tygodni najlepsi negocjatorzy prowadzili poważne, konstruktywne rozmowy i zgodzili się na stopniowe zniesienie dodatkowych ceł w miarę postępów w realizacji porozumienia” – powiedział w czwartek cytowany przez "Bloomberga" rzecznik Gao Feng.

Jeśli strona amerykańska to potwierdzi, takie porozumienie może pomóc w opracowaniu mapy drogowej porozumienia łagodzącego trwającą od lat wojnę handlową, która odbiła się na całej światowej gospodarce. Kluczowym żądaniem Chin od początku negocjacji było zniesienie ceł karnych nałożonych przez prezydenta Donalda Trumpa, które do tej pory dotyczą większości chińskiego eksportu do USA.

Reakcje rynków, w tym polskiego, na te doniesienia są bardzo pozytywne. Indeks Hang Seng w Hongkongu wzrósł o 0,6%. Kontrakty futures na akcje amerykańskie i europejskie podskoczyły. Juan umocnił się.

Inwestorzy są jednak dalej ostrożni, gdyż jeszcze nie otrzymaliśmy żadnego oficjalnego komunikatu strony amerykańskiej. Niewątpliwie możemy się go spodziewać w najbliższym czasie.

Biorąc pod uwagę powtarzające się cofnięcia w trwającej ponad rok wojnie handlowej, inwestorzy czekają na dalsze potwierdzenie postępu w rozmowach między obiema stronami.

– Jestem sceptycznie nastawiona do tego, jak szybki będzie ten postęp”, powiedziała cytowana przez "Bloomberg" Iris Pang, ekonomistka w ING Bank NV w Hongkongu.

– Szybkość wycofywania ma zasadnicze znaczenie dla uzyskania materialnych i długofalowych pozytywnych nastrojów dla rynku, a także dla obu gospodarek – dodała.

JS/Bloomberg

Kategorie

Najnowsze

Najczęściej czytane

Zobacz również