fbpx
Strona głównaArchiwumPGNiG jedynym użytkownikiem stacji przeładunku LNG w Kłajpedzie

PGNiG jedynym użytkownikiem stacji przeładunku LNG w Kłajpedzie

-

Zawarta w piątek umowa zacznie obowiązywać od kwietnia 2020 roku. Do jej podpisania doszło w Kłajpedzie w obecności ministra energii Litwy Żygimantasa Vaicziunasa, prezesów PGNiG i operatora stacji (litewskiej firmy Klaipedos Nafta). PGNiG wygrał w przetargu.

– Mamy nadzieję, że zostaniemy na dłużej w tym miejscu, mamy tu prawdziwych przyjaciół – zaznaczył w piątek Piotr Woźniak, prezes PGNiG.

– PGNiG będzie samodzielnie decydowało, od kogo kupi i sprowadzi LNG do stacji, co jest bardzo wazne z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego – powiedział prezes PGNiG.

Minister Vaicziunas podkreślił, że umowa odpowiada idei wzajemnej współpracy między Polską i Litwą.

– Dziś rozszerzamy horyzonty naszej współpracy o kolejny obszar. Po energii elektrycznej, ropie i gazie, będzie ona obejmować także LNG – powiedział Vaicziunas.

Litewski minister energii zwrócił uwagę, że 5 lat temu Litwa, instalując pływający terminal FSRU w Kłajpedzie, przełamała monopol na rynku gazu państw bałtyckich.

– W tym roku 60% konsumpcji gazu na Litwie będzie pochodzić z terminala, w przyszłym roku będzie to jeszcze więcej – powiedział minister.

Terminal będący przedmiotem zawartego porozumienia ma 5 zbiorników na gaz LNG o pojemności 1000 m3 każdy. Przekłada się to na 2250 ton skroplonego gazu. Dostawy LNG odbywają się drogą wodną.

JS/PAP

Kategorie

Najnowsze

Najczęściej czytane

Zobacz również