fbpx
Strona głównaArchiwumPiS przedstawia "piątkę dla zdrowia"

PiS przedstawia „piątkę dla zdrowia”

-

– My mamy wizję państwa, nie z dykty, nie państwa teoretycznego, nie państwa, które ma ciągłą niemożność. My chcemy państwa silnego, państwa sprawczego, państwa, które się opiekuje i dba o godność każdego człowieka, nie tylko tego z dużych ośrodków i wielkich miast, ale z małych miejscowości, średnich miast i z każdej wsi – powiedział w sobotę, 28 września minister zdrowia Łukasz Szumowski, który uczestniczy w Opolu w konwencji PiS. – Dla nas państwo nie może być bezdusznym aparatem. (…) Państwo ma być oparte o wartości, o rodzinę. (…) Jesteśmy wiarygodni, realizowaliśmy to, co deklarowaliśmy" – podkreślał.

Wcześniej Jarosław Kaczyński podczas konwencji okręgowej w Radomiu podkreślał, że Polska musi mieć dobrą służbę zdrowia na poziomie zachodnioeuropejskim. – To też wielki cel naszej polityki. Wydatki na ten cel, to musi być przeszło 6 procent PKB – mówił. Podczas spotkania wyborczego we Włocławku wskazywał zaś, że PiS realizuje plan, który ma – jego zdaniem – doprowadzić do przeznaczania 150-160 mld zł rocznie na służbę zdrowia.

Wspomniane 160 mld zł na służbę zdrowia do 2024 r. to pierwszy punkt zdrowotnego programu PiS.

Drugim elementem jest założenie Funduszu Modernizacji Szpitali. Środki z niego w zapowiadanej przez PiS wysokości 2 mld zł przeznaczane będą na remonty i wyposażenie szpitali w nowoczesny sprzęt.

PiS chce też zapewnić każdemu Polakowi cyklicznie wykonywanych badań kontrolnych. Taki pakiet ma być indywidualny, czyli dostosowany do wieku, płci, stanu zdrowia pacjenta.

Ostatnim zagadnieniem na liście "Piątka dla zdrowia" jest reorganizacja działającego od lat 70. Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

Podczas konwencji programowej w Lublinie, która odbyła się na początku września liderzy PiS, w tym Kaczyński, Morawiecki i Beata Szydło przedstawili zapowiedzi programowe partii przed wyborami parlamentarnymi. Wśród zapowiedzi znalazły się m.in. te dotyczące podwyższenia płacy minimalnej oraz "13" i "14" emerytury.

Opolska konwencja będzie trzecią z kolei konwencją tematyczną. Pierwsza dotycząca rodziny odbyła się w Łodzi. Kolejna, poświęcona rozwojowi gospodarczemu – w Katowicach. Jak mówił w piątek pełnomocnik wyborczy i szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski, ostatnia z cyklu konwencji tematycznych będzie dotyczyła spraw rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich i odbędzie się w ostatnim tygodniu kampanii wyborczej.

Kategorie

Najnowsze

Najczęściej czytane

Zobacz również