fbpx
Strona głównaArchiwumPodatek cukrowy. Poznaliśmy wartości nowej daniny

Podatek cukrowy. Poznaliśmy wartości nowej daniny

-

Wejście w życie podatku cukrowego planowane jest na rok 2022. Więcej o nim pisaliśmy tutaj.

Tymczasem, jak donosi serwis nczas.com, znane są wartości podwyżek dla produktów słodzonych cukrem, ale też substancjami słodzącymi.

W wypadku napojów słodzonych cukrem, producent będzie musiał dopłacić 70 gr za każdy litr napoju. Jeśli produkt będzie zawierał substancje słodzące, dopłacić będzie trzeba dodatkowe 10 gr/litr. Według założeń podatku cukrowego, również zawartość kofeiny, tauryny lub guarany będzie skutkował nałożeniem podatku – wówczas będzie to 20 gr za każdy litr.

O ile zatem wzrostną ceny napojów?

Dla przykładu, Coca-Cole zawiera cukier i kofeinę. Dlatego za litr tego napoju dopłacić trzeba będzie 90 gr. Coca-Cola Zero z kolei zawiera substancje słodzące (cyklaminiany, acesulfam K i aspartam), ale nie zawiera cukru. Litr tego napoju podrożeje w związku z tym równo o złotówkę.

W wypadku Fanty dopłata wyniesie 80 gr ze względu na zawartość sacharyny i cyklaminianów. Podobnie w wypadku napoju 3 Cytryny firmy "Zbyszko" – dopłata wyniesie 80 gr do każdego litra napoju.

Dużych podwyżek cen należy się spodziewać w wypadku napojów energetycznych. Przykładowe Monster i Redbull będą kosztowały o 1 zł więcej za każdy litr napoju.

Nie wiadomo, czy producenci będą skłonni wziąć część tych opłat na siebie. Jeśli nawet, to raczej będzie to rozwiązanie czasowe ograniczające drastyczność wzrostu cen.

JS/nczas.com

Kategorie

Najnowsze

Najczęściej czytane

Zobacz również