fbpx
Strona głównaArchiwumPodział gospodarczy Niemiec 30 lat po upadku muru berlińskiego

Podział gospodarczy Niemiec 30 lat po upadku muru berlińskiego

-

W sobotnim święcie uczestniczyło wiele głów najważniejszych państw świata.

– Dzisiaj czcimy pamięć upadku żelaznej kurtyny. Czcimy tutaj, w Berlinie, gdzie w sposób symboliczny upadła poprzez zburzenie muru berlińskiego – powiedział prezydent Andrzej Duda w trakcie obchodów 30 rocznicy upadku muru berlińskiego.

Mur berliński miał 156 km długości. Stanowił granicę dzielącą Berlin Zachodni od Berlina Wschodniego. Trwało to przez 28 lat aż do roku 1989, kiedy nastąpił przełom, a wszystkie przejścia graniczne w jego obrębie zostały otwarte. Wydarzenie to stało się symbolem końca zimnej wojny.

Mimo, iż Niemcy zjednoczone są od 30 lat, cały czas można dostrzec różnice pomiędzy wschodnią i zachodnią częścią tego kraju. Są one widoczne zarówno w poziomie płac (dochód na przeciętnego Niemca wyższy o 755 euro na Zachodzie), stopie bezrobocia (różnica ok 2% na korzyść zachodniej części Niemiec), czy też PKB w przeliczeniu na mieszkańca (na Wschodzie o ok. 33% niższe).

– Wschodnie Niemcy wciąż doganiają zachodnią część kraju pod względem dochodu rozporządzalnego i PKB per capita. Również stopa bezrobocia pozostaje na znacznie wyższym poziomie niż na Zachodzie – twierdzi na Twitterze Holger Zschaepitz, znany komentator i dziennikarz ekonomiczny "Die Welt".

JS/Business Insider

Kategorie

Najnowsze

Najczęściej czytane

Zobacz również