fbpx
Strona głównaArchiwumPrezes NBP pełen optymizmu - "Wzrost gospodarczy będzie solidny"

Prezes NBP pełen optymizmu – „Wzrost gospodarczy będzie solidny”

-

Adam Glapiński pytany o najbliższą projekcję inflacji i PKB przyznał, że mamy lekkie spowolnienie wzrostu gospodarczego i nieco wyższą inflację. – Udało nam się utrzymać stabilny, silny wzrost, przy równoczesnym osiągnięciu stabilności finansów publicznych. Wzrostowi PKB towarzyszy niska inflacja, a finanse publiczne osiągnęły stabilność – mówił w piątek podczas 9. międzynarodowej konferencji NBP poświęconej przyszłości gospodarki europejskiej.

Jego zdaniem nie ma jednak żadnego powodu, aby przewidywać jakąś zmianę polityki pieniężnej oraz zmianę stóp procentowych. – Spowolnienie wzrostu jest faktem na całym świecie, w Europie, i do nas też dociera – powiedział prezes NBP. Według niego w Polsce wzrost gospodarczy będzie „nadal solidny”, czyli „wysoki jak na nasz potencjalny wzrost”. 

Pytany o to, czy w następnych latach inflacja przebije 3,5 proc., Glapiński zapewnił, że nie. Prezes Narodowego Banku Polskiego przyznał, że mimo pozytywnych wskaźników makroekonomicznych w Polsce i Europie Środkowej, polityka monetarna w Europie ma przed sobą poważne wyzwania m.in. negatywne stopy procentowe. Dodał, że wszystkie banki centralne muszą zastanowić się nad przyszłością i możliwymi rozwiązaniami, które pozwolą stawić czoło wyzwaniom polityki monetarnej. Przypomniał, że cały czas musimy również monitorować efekty uboczne prowadzonej polityki.

Kategorie

Najnowsze

Najczęściej czytane

Zobacz również