fbpx
Strona głównaArchiwumPrezydent Andrzej Duda powierzył Mateuszowi Morawieckiemu utworzenie nowego rządu

Prezydent Andrzej Duda powierzył Mateuszowi Morawieckiemu utworzenie nowego rządu

-

Najpóźniej 14 dni po powołaniu Rady Ministrów nowy premier przedstawia program działania rządu (wygłasza expose) i składa wniosek o wotum zaufania dla rządu, którego udziela Sejm bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Wczoraj po godz. 20:00 w Belwederze odbyło się spotkanie konsultacyjne prezydenta Andrzeja Dudy, prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i premiera Mateusza Morawieckiego. Jego tematem były m.in. harmonogram tworzenia nowego rządu i plany rządu na pierwsze miesiące pracy. Spotkanie zakończyło się po północy, po ponad czterech godzinach.

Dziś w pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda desygnował Mateusza Morawieckiego na premiera i powierzył mu misję tworzenia rządu. – Wiemy o tym, że wybory parlamentarne przyniosły nam jednoznaczne rozstrzygnięcia, zapadły odpowiednie decyzje w obu izbach parlamentu co do wyboru marszałków, jest naturalny następny etap, czyli powołanie nowej Rady Ministrów. Wynik wyborów, jeżeli chodzi o większość w Sejmie, jest absolutnie jednoznaczny. Większość uzyskuje Zjednoczona Prawica, na czele z Prawem i Sprawiedliwością, czyli obóz, który ja nazywam obozem konserwatywnym – powiedział prezydent. 

– Cieszę się, że mogę panu dziś powierzyć tę tekę. Dziękuję Panu za konsultacje, że mogliśmy porozmawiać o kształcie nowego rządu. Jasno mogę zobaczyć, że te cztery lata pańskiego doświadczenia, jeżeli chodzi o prowadzenie polskich spraw, dało panu to ogromne doświadczenie, które pozwala wyeliminować mankamenty i usprawnić różnego rodzaju procesy. Mam absolutne przekonanie, że jest to gwarancja tego, że rząd będzie działał sprawnie. Gratuluję i mam nadzieję na dalszą współpracę. Mamy wspólną wizję rozwoju Polski, priorytetów, które powinny być zrealizowanepodkreślił.

Mateusz Morawiecki przedstawił skład swojego nowego gabinetu w ubiegły piątek. Rząd będzie liczył 20 resortów. Powstaną nowe ministerstwa, w tym resort nadzoru właścicielskiego, resort zarządzania funduszami i resort klimatu. Zlikwidowane zostanie natomiast Ministerstwo Energii. Jedynym resortem, którego obsady premier nie przedstawił, jest Ministerstwo Sportu.

Kategorie

Najnowsze

Najczęściej czytane

Zobacz również