fbpx
Strona głównaWojnaRosja ZNISZCZYŁA budynek ważny dla LUDZKOŚCI. Nawet NAZIŚCI go oszczędzili

Rosja ZNISZCZYŁA budynek ważny dla LUDZKOŚCI. Nawet NAZIŚCI go oszczędzili

-

Jak przekazał portal „The Insider” rosyjskie wojsko zniszczyło w Charkowie jeden z największych na świecie banków genetycznych roślin. Jest to budynek ważny dla bezpieczeństwa żywnościowego całego regionu, którego nie niszczyli nawet niemieccy naziści podczas okupacji Ukrainy.

Banki nasion

Banki genów, nazywane też bankami nasion lub bankami roślin, są jednostkami naukowymi, w których przechowywane są istotne gatunki roślin. Mają one chronić ważne gatunki przed wymarciem oraz pozwalają na wykorzystywanie ich dla bieżących potrzeb. Naukowcy prowadzą w nich badania, a hodowcy mogą zamawiać próbki różnych roślin aby tworzyć własne odmiany.

Są one istotne dla zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego na wypadek klęski głodowej lub kataklizmu. Ochraniają także przed wyginięciem liczne gatunki roślin jadalnych nieistotne w obecnej diecie społeczeństwa, które są przez to rzadko hodowane.

Nawet naziści rozumieli znaczenie zbioru nasion

Bank w Charkowie był jedynym takim ośrodkiem w Ukrainie. Należał także do największych banków genów na planecie. Jak twierdzi dr Serhij Awramenko z Narodowej Akademii Nauk Ukrainy naukowcy przechowywali tam 160 tysięcy odmian roślin i hybryd roślinnych. Pochodziły one z całego świata. Niektóre miały mieć nawet setki lat.

Znaczenie tego banku nasion rozumieli nawet naziści. Niemcy podczas II wojny światowej okupowali całe terytorium Ukrainy. W tym czasie nie tylko nie zniszczyli charkowskiego banku genów, ale nawet ochraniali go przed uszkodzeniami. Według Awramenki wiedzieli oni, że zbiór tych nasion może być potrzebny dla ich potomków na wypadek zagrożenia głodem.

Rosjanie zniszczyli go specjalnie

Mimo to, Rosjanie nie mieli oporów przed jego zniszczeniem. Ostrzelali oni budynek, chociaż, według Awramenki, nie stacjonowały w nim nigdy wojska ukraińskie. W ten sposób zniszczyli nieodwracalnie wszystkie nasiona.

Jak podkreślił Awramenko nasiona z charkowskiego banku zamawiali hodowcy z całego świata, w tym z Rosji. Wykorzystywali je do tworzenia nowych odmian tych roślin.

Zniszczenie tak ważnego dla wszystkich społeczeństw regionu, również Rosjan, miejsca jest wyrazem prawdziwej bezmyślności ze strony żołnierzy Putina. Miejmy nadzieję, że nigdy nie będziemy musieli mierzyć się z klęską głodu, która będzie przez to znacznie trudniejsza do powstrzymania.

Ten czyn Rosjan jest zbrodnią równą wszystkim innym dokonywanym przez nich na Ukrainie okrucieństw. Zwłaszcza, że szczególnie ucierpią na nim przyszłe pokolenia. Miejmy nadzieję, że Ukraina, ze wsparciem Zachodu, zdoła zatrzymać tę bezrozumną rosyjską wojnę.

Źródła: Świat Rolnika, ecoreactor

Kategorie

Najnowsze

Najczęściej czytane

Zobacz również