fbpx
Strona głównaArchiwumRząd Japonii płaci i zachęca swoje firmy do wyprowadzenia produkcji z Chin

Rząd Japonii płaci i zachęca swoje firmy do wyprowadzenia produkcji z Chin

-

Rekordowy plan stymulacyjny zapewnia japońskim producentom 2 miliardy dolarów na przeniesienie produkcji do swojego kraju i ponad 216 milionów dolarów dla firm przenoszących produkcję do innych panstw. Import z Chin, największego partnera handlowego Japonii, spadł w lutym o prawie 50 procent.

– Dokładamy wszelkich starań, aby wznowić rozwój gospodarczy – powiedział rzecznik chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Zhao Lijian podczas konferencji prasowej w Pekinie. – W tym procesie mamy nadzieję, że inne kraje zachowają się jak Chiny i podejmą odpowiednie środki, aby zapewnić światu płynny łańcuch dostaw – dodał.

Politycy w Japonii i Stanach Zjednoczonych obwinili Chiny za to, że nie zareagowały szybko w obliczu wybuchu epidemii koronawirusa i ukryły skalę zagrożenia. Pomimo ostatnich nieporozumień Japonia przekazała Chinom maski i sprzęt ochrony osobistej.

– Od wybuchu epidemii japoński rząd i ludzie wyrazili nam współczucie, zrozumienie i wsparcie – powiedziała rzeczniczka chińskiego MSZ Hua Chunying na początku lutego. Jednak Japończycy podjęli już decyzję o jak najszybszym uniezależnieniu się od Chin.

DL/ National Review

Kategorie

Najnowsze

Najczęściej czytane

Zobacz również