fbpx
Strona głównaArchiwumRzecznik MŚP przygotowuje reformę UOKiK

Rzecznik MŚP przygotowuje reformę UOKiK

-

Według gazety rzecznik MŚP pracuje wraz z ekspertami nad zmianami w prawie, które spowodowałyby częstszą pomoc UOKiK przedsiębiorcom krzywdzonym przez nielegalne działania innych firm. Opracowany został w związku z tym wstępny projekt noweli ustawy o UOKiK.

"Puls Biznesu" pisze, że zgodnie z założeniami projektu, prezes UOKiK byłby zobowiązany do wszczynania postępowań antymonopolowych po wpłynięciu każdego wniosku. Obecenie czyni to w sytuacjach, które uzna za uzasadnione. Nowe przepisy umożliwiły by prezesowi Urzędu odmowę wszczęcia takiego postępowania jedynie w formie administracyjnej decyzji z uzasadnieniem. Firma wnioskująca miałaby wtedy możliwość zaskarżenia takiej decyzji do sądu.

Rzeczniczka UOKiK Małgorzata Cieloch, cytowana przez "PB", zwróciła uwagę, że podobne zapisy, pozwalające na wszczęcie postępowań na wniosek, funkcjonowały już wcześniej w prawie, ale okazały się nieskuteczne i zostały zlikwidowane.

– Rezygnacja z postępowań na wniosek umożliwiła nam selekcję informacji o ewentualnych naruszeniach i wszczynanie postępowań w sprawach, w których ograniczenie konkorencji jest najpoważniejsze i powoduje największe zagrożenia. Przywrócenie postępowań "na wniosek" skutkowałoby tym, że znaczna liczba prowadzonych spraw miałaby marginalne znaczenie dla gospodarki i kraju – dodała rzeczniczka UOKiK.

JS/WNP.pl

Kategorie

Najnowsze

Najczęściej czytane

Zobacz również