fbpx
Strona głównaArchiwumSkąd brać kapitał? Zapraszamy na wyjątkową debatę!

Skąd brać kapitał? Zapraszamy na wyjątkową debatę!

-

W Polsce mamy miliony przedsiębiorców, główną formą prawną, w jakiej prowadzą swoje biznesy, jest jednoosobowa działalność gospodarcza lub mała spółka, a najważniejszym źródłem, z jakiego czerpią kapitał, są własne oszczędności. Na takim paliwie jednak daleko nie zajadą. Ani oni, ani nasza gospodarka.

W 2019 roku ponad 20 proc. przedsiębiorstw spotkało się z odmową kredytu ze strony banku. Biorąc pod uwagę fakt, że trzy lata temu doświadczało takiej odmowy 14 proc. przedsiębiorców, widać wyraźnie, w którą stronę ta tendencja zmierza. Dla wielu firm, szczególnie z sektora MŚP, brak kapitału na rozwój staje się w pewnym momencie murem nie do sforsowania. Dochodzi się do etapu, którego bez finansowania z zewnątrz przeskoczyć się nie da, a wiadomo, że kiedy firma przestaje się rozwijać, to tak naprawdę zaczyna się zwijać. Dotychczas dla wielu mikro- i małych przedsiębiorców najpopularniejszym źródłem finansowania zewnętrznego był bankowy kredyt. Potwierdzają to wszystkie badania. W dużej mierze wynika to zapewne z tego, że przedsiębiorcy ci nie znali (nie znają) żadnych innych narzędzi. Co zrobić, by w taką wiedzę ich wyposażyć?

Jednym z bardzo dobrych pomysłów jest na pewno szeroka dyskusja publiczna o modelu finansowania biznesu w Polsce. I my, jako Rada Gospodarcza Strefy Wolnego Słowa, czyli stowarzyszenie zrzeszające i wspierające przedsiębiorców z sektora MŚP, do takiej dyskusji zachęcamy, chcemy się do niej włączyć, a nawet ją zainicjować. 10 września o godz. 11.00 w Centrum Prasowym Foksal organizujemy debatę pod tytułem „Polski rynek finansowy jako źródło kapitału dla małych i średnich przedsiębiorstw”. Zaprosiliśmy do udziału w niej wyjątkowych gości. Swoją obecność potwierdzili:
Marek Dietl – prezes Giełdy Papierów Wartościowych
Adam Abramowicz – rzecznik małych i średnich przedsiębiorców
Artur Soboń – wiceminister inwestycji i rozwoju
Maks Kraczkowski – wiceprezes PKO BP
Krzysztof Krawczyk – prezes CVC
Krzysztof Pietraszkiewicz – prezes Związku Banków Polskich
Katarzyna Przewalska – dyrektor ds. rozwoju rynku finansowego w Ministerstwie Finansów
Radę Gospodarczą Strefy Wolnego Słowa reprezentować będzie niżej podpisany.

Chcemy wspólnie poszukać optymalnych rozwiązań, wymienić się spostrzeżeniami i pomysłami oraz zwrócić uwagę wszystkich zainteresowanych podmiotów na to, że sektor MŚP to potężna armia przedsiębiorców, która kreuje rzeczywistość gospodarczą w naszym kraju i tworzy jego ekonomiczny fundament, więc warto stworzyć tym przedsiębiorcom jak najlepsze warunki funkcjonowania również w kwestii dostępności kapitału. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy – wstęp wolny.

Kategorie

Najnowsze

Najczęściej czytane

Zobacz również