fbpx
Strona głównaArchiwumStany Zjednoczone: rynek pracy odporny na lęk przed recesją

Stany Zjednoczone: rynek pracy odporny na lęk przed recesją

-

Według nowych danych, stopa bezrobocia spadła do poziomu 3,6 pp., co obok wyniku wrześniowego (3,5%) jest najlepszym rezultatem od 50 lat. Dane z rynku pracy przyczyniły się do poprawy nastrojów na amerykańskiej giełdzie. Indeks S&P 500 osiągnął rekordową wartość.

Mimo, iż rynek pracy w Stanach przeżywa burzę napięć handlowych i stygnącej globalnej gospodarki, sektor produkcyjny jest załamany, inwestycje przedsiębiorstw spadają, a ogólny wzrost gospodarczy zwolnił w tym roku, to jednak konsumenci nadal wydają, pracodawcy nadal zatrudniają, a obawy przed nadchodzącą recesją, która osiągnęła szczyt gorączki latem, uspokoiły się.

Silny rynek pracy w Stanach stwarza możliwości dla pracowników, którzy wcześniej mieli problem z uzyskaniem zatrudnienia. Stopa bezrobocia dla Afroamerykanów wyniosła w październiku 5,4 procent – rekordowo nisko, a wskaźnik aktywności zawodowej, który mierzy odsetek ludności pracującej lub aktywnie poszukującej pracy, osiągnął najwyższy poziom od sześciu lat. Zdesperowane, by obsadzić miejsca pracy, firmy rekrutują rodziców pozostających w domu, emerytów, osoby niepełnosprawne, jak i te z rejestrów karnych.

JS/NewYorkTimes

Kategorie

Najnowsze

Najczęściej czytane

Zobacz również