fbpx
Strona głównaArchiwumW co gra szef unijnej dyplomacji i dlaczego krytykuje Donalda Trumpa?

W co gra szef unijnej dyplomacji i dlaczego krytykuje Donalda Trumpa?

-

Europejski dyplomata podczas wideokonferencji z członkami Parlamentu Europejskiego tak tłumaczył „słabą” rolę USA: – Być może Amerykanie w ogóle nie byli przygotowani na zmierzenie się z tym problemem, a teraz ponoszą konsekwencje tak samo, jak niektóre kraje europejskie.

Borrell, były hiszpański urzędnik, ostro skrytykował amerykańskiego przywódcę, pomimo wcześniejszych ostrzeżeń, że zachodni sojusznicy muszą walczyć z chińską próbą zatuszowania winnych pandemii. Potępił też nieprzejednaną postawę Trumpa wobec Światowej Organizacji Zdrowia, zarzucając amerykańskiemu przywódcy, że nie przyjął „kooperatywnego” podejścia do problemu.

– Obwinianie Chin nie jest rozwiązaniem – powiedział Borrell, jednocześnie uznając, że takie oskarżenia mogą być odpowiednie w przyszłości, kiedy nadejdzie czas, aby nauczyć się, jak zapobiec kolejnemu kryzysowi.

Borrell bronił także dyrektora generalnego WHO Tedrosa Adhanom Ghebreyesusa. – Na pewno można skrytykować Światową Organizację Zdrowia, ale nie można przedstawiać szefa Światowej Organizacji Zdrowia jako swego rodzaju chińskiego agenta – powiedział. Według czołowego dyplomaty europejskiego, decyzja USA o wycofaniu wsparcia finansowego dla Światowej Organizacji Zdrowia w tym właśnie momencie nie jest dobrym sposobem walki z pandemią.

DL/Washington Examiner

Kategorie

Najnowsze

Najczęściej czytane

Zobacz również