fbpx
Strona głównaArchiwumWarszawa miastem bezimiennych bohaterów

Warszawa miastem bezimiennych bohaterów

-

Rozsiane w Warszawie po miejscach straceń tablice tak zlały się z krajobrazem miasta, że ani mieszkańcy, ani turyści często w ogóle nie zwracają na nie uwagi.

Spółka PGE Energia Ciepła wyszła z inicjatywą walki o przywrócenie pamięci ofiarom mordów z rąk okupanta z czasów II wojny światowej. Założeniem projektu „Tablice pamięci” jest montaż na terenie stolicy ok. 160 tablic informacyjnych w języku angielskim i polskim wraz z kodem QR zamieszczanych przy tablicach upamiętniających Polaków zabutych przez niemieckie oddziały w trakcie II wojny światowej. Celem projektu jest popularyzacja i większa rozpoznawalność miejsc pamięci.

– Płaskorzeźbiona, kuta w piaskowcu tablica, której głównym motywem jest maltański krzyż, jest do dziś dla wszystkich mieszkańców Warszawy symbolem męczeńskiej śmierci, przede wszystkim cywilnych ofiar. Pielęgnowanie pamięci jest naszym niepodważalnym patriotycznym obowiązkiem. Dbając o prawdę historyczną głoszoną w miejscach kaźni naszych rodaków, odnawiając miejsca pamięci im poświęcone, uzupełniając je, ten obowiązek wypełniamy – powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

JS/niezalezna.pl

Kategorie

Najnowsze

Najczęściej czytane

Zobacz również